Nowy numer 8/2021 Archiwum

Dziś na Wiejskiej

Sejm, który w środę o godz. 9 wznowił obrady, zajmie się projektem nowelizacji konstytucji autorstwa PiS. Chodzi m.in. o zmiany zasad przeprowadzania referendum ogólnokrajowego. Na wieczór zaplanowane są głosowania.

Propozycja PiS zakłada obowiązek zarządzenia przez Sejm referendum ogólnokrajowego, jeśli z inicjatywą w tej sprawie wystąpi grupa co najmniej miliona obywateli mających prawo wybierania posłów na Sejm. Proponuje też dodanie w konstytucji (art. 125) zastrzeżenia, zgodnie z którym referendum ogólnokrajowego nie można byłoby przeprowadzać w sprawie: zmian w konstytucji, budżetu państwa, udziału w operacjach militarnych i obronności państwa oraz amnestii.

PiS proponuje też wprowadzenie w konstytucji zasady, że projekt ustawy, zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, nie może być odrzucony w pierwszym czytaniu i nie obowiązuje w jego przypadku zasada dyskontynuacji prac parlamentu.

Wieczorem zaplanowano w Sejmie głosowania, m.in. nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu na temat realizacji Paktu dla Kultury, zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. PKB w perspektywie do 2015 r.

Niewykluczone, że wieczorem odbędzie się także głosowanie w sprawie rządowego projektu dotyczącego leczenia najgroźniejszych przestępców już po odbyciu przez nich kary. Chodzi przede wszystkim o seryjnych zabójców skazanych w PRL na karę śmierci, zamienioną na 25 lat więzienia wskutek amnestii z 1989 r. Szefowa nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia projektu Ligia Krajewska (PO) powiedziała PAP, że w środę rano zbiera się komisja, by zająć się poprawkami zgłoszonymi do projektu. Jeśli komisja rozpatrzy poprawki i zakończy prace, to projekt może być głosowany wieczorem.

Posłowie zajmą się także projektami uchwał w sprawie: uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian, upamiętnienia 200. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego oraz uczczenia sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek", ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia w 50. rocznicę śmierci.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama