Nowy numer 24/2021 Archiwum

Badania praktyk religijnych

W kościołach całej Polski odbyły się wczoraj badania niedzielnych praktyk religijnych. Liczone są zarówno osoby, które przyszły na Mszę św. czyli tzw. dominicantes, jak i ci, którzy przystąpili do Komunii świętej, czyli tzw. communicantes.

Celem badania jest poznanie poziomu religijności w Polsce – podkreśla ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: „Praktyki religijne, czyli właśnie to, czy Polacy chodzą do kościoła, są jednym z podstawowych wskaźników, czyli tym, co informuje nas, jak religijne jest polskie społeczeństwo, poszczególne diecezje, różne regiony w Polsce. Dzięki tym danym możemy również obserwować, jak zmienia się ta religijność. Mając dane z każdego roku od 30 lat widzimy, że liczba osób, które praktykują co niedzielę, nie zmienia się dramatycznie, chociaż z roku na rok obserwujemy nieznaczny spadek wskaźnika dominicantes” – stwierdził ks. Sadłoń.

Pełne dane za rok 2013 zostaną opracowane i opublikowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w maju przyszłego roku.
 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama