Nowy numer 39/2023 Archiwum

UE: Chcą uznania aborcji za prawo

Projekt Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie będzie przedmiotem debaty PE i zostanie poddany pod głosowanie 22 października.

Projekt tej rezolucji, której autorką jest deputowana portugalskich socjalistów Edite Estrela, został przyjęty przez Komisję Praw Kobiet Równouprawnienia 18 września.

Rezolucja ta uznaje aborcję za podstawowe „prawo”, sprzeciwia się prawu do wolności sumienia i wzywa Unię Europejską do finansowania aborcji w ramach swojej polityki. Tekst rezolucji wzywa do rozpowszechniania aborcji oraz pomniejszania prawa do wolności sumienia (i sprzeciwu ze względu na sumienie). Dokument ten milczy w temacie wsparcia dla kobiet w ciąży oraz wykracza poza kompetencje, jakie Państwa Członkowskie przyznały UE i według których każde Państwo Członkowskie prowadzi własną politykę w tym zakresie.

Projekt rezolucji jest także odpowiedzią na Europejską Inicjatywę Ustawodawczą “Jeden z Nas”, która została wsparta już przez ok. 1.3 miniona obywateli Państw Członkowskich i która wzywa UE do zatrzymania finansowania aborcji oraz takich praktyk przemysłowych i naukowych, które prowadzą do niszczenia ludzkich embrionów.

Centrum Prawne Ordo Iuris interweniowało w sprawie tej rezolucji, informując polskich europosłów o daleko idących nadużyciach proceduralnych, związanych z wprowadzeniem projektu do porządku obrad Parlamentu Europejskiego.

Fundacja CitizenGo zachęca do wysyłania petycji z prośbą o odrzucenie projektu rezolucji do Posłów Parlamentu Europejskiego.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast