Nowy numer 24/2021 Archiwum

Robili z Polaków niewolników

Około 20 osób, w tym Polacy, zmuszanych do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii, odzyskało wolność dzięki wspólnej akcji polskiej i brytyjskiej policji - poinformował w czwartek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Grupę rozbito we wtorek. Akcję przeprowadzili równocześnie funkcjonariusze z Polski i Wielkiej Brytanii. W Polsce przeszukano pomieszczenia należące do osób prywatnych i firm, które mogły brać udział w przestępstwie. W Wielkiej Brytanii zatrzymano liderów grupy - Polaka i Brytyjczyka. W samochodzie tego pierwszego znaleziono ok. 150 tys. funtów.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w lutym, gdy z polską policją skontaktowała się osoba, która wróciła z Anglii. "Z jej relacji wynikało, że padła ofiarą handlu ludźmi i była zmuszana do pracy przymusowej w Londynie przy rozbiórce starych drukarni" - powiedział Sokołowski.

Okazało się, że w ciężkich warunkach, często przez siedem dni w tygodniu i kilkanaście godzin dziennie, w tym w nocy, pracowało od kilku do kilkunastu Polaków. Z relacji wynikało, że robotnicy często doznawali kontuzji i urazów, byli przetrzymywani w zamknięciu i mieli ograniczoną swobodę poruszania.

Jak ustalono podczas śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze, Prokuraturę Okręgową w Słupsku i brytyjski Scotland Yard, zapłata za tę pracę była mniejsza niż uzgodniono. Pieniądze wypłacono w Polsce członkom rodzin pracowników - osoby zgłaszały się do kantorów w Słupku i dopiero po podaniu hasła i telefonicznych uzgodnieniach ze sprawcami otrzymywali pieniądze.

"Osoby, które nie zgadzały się na takie warunki, były zastraszane i bite. Jak ustalili policjanci i śledczy, w Wielkiej Brytanii mogło być zmuszanych do niewolniczej pracy nawet 40 osób różnej narodowości, nie tylko polskiej, i nie tylko na terenie Londynu" - powiedział Sokołowski. Dodał, że informacje wskazywały, że podobny proceder mógł mieć miejsce również w Glasgow i innych miejscowościach.

Policja i prokuratura apelują do ewentualnych kolejnych poszkodowanych o zgłaszanie się i składanie zeznań.

W środę szkocka gazeta "Daily Record" poinformowała, że policja w Glasgow uwolniła 12 Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. Według dziennika zatrzymano trzy osoby, kobietę i mężczyznę z Polski oraz Brytyjczyka, zaś operację przeciwko gangowi handlarzy żywym towarem, przeprowadziły wspólnie szkocka, angielska i polska policja.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama