Nowy numer 18/2021 Archiwum

Franciszek: To skandal!

Na audiencji ogólnej Franciszek wspomniał również obchodzony dziś przez ONZ Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego Dnia, poświęconego tym razem zdrowym systemom żywności, wystosował też specjalne orędzie.

Odczytał je w rzymskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) abp Luigi Travaglino, który reprezentuje tam Stolicę Apostolską.

Światowy Dzień Żywności przypomina nam, że jedno z najpoważniejszych wyzwań ludzkości to miliony głodujących i niedożywionych, w tym bardzo liczne dzieci. Zwraca na to uwagę Papież w przesłaniu do FAO, stwierdzając, że głód i niedożywienie na świecie to skandal. Problem ten powinien poruszyć nasze sumienie osobiste i społeczne. Franciszek wskazuje na potrzebę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania, tak by już nikt nie był zmuszony do opuszczenia własnej ziemi i środowiska kulturowego z braku środków do życia.

Głodu i niedożywienia nie można nigdy uznawać za fakt normalny, do którego trzeba się przyzwyczaić – podkreśla Ojciec Święty. Przypomina konieczność zmiany mentalności naszych społeczeństw przez obalenie barier indywidualizmu i wychowywanie do solidarności na wszystkich szczeblach. Nawiązuje przy tym do ogłoszonych przez ONZ przyszłorocznych obchodów roku poświęconego rodzinie wiejskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama