Nowy numer 44/2020 Archiwum

Artysta dialogu


– Określenie Jana Pawła II "mówcą" to spłaszczenie – mówił w Zdzieszowicach biskup Andrzej Czaja.

Tam, w kościele św. Antoniego, odbyły się diecezjalne obchody Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu”.
– Mamy dziś problemy z dialogiem między sobą, w Kościele, ale nade wszystko z dialogiem w sobie i z Bogiem. Dlaczego coraz trudniej rozmawia nam się wprost, a łatwiej przez zdobycze techniki? Często człowiek człowieka się boi, stroni od niego, a przecież bez kontaktu osobistego nie ma dialogu – rozważał ordynariusz opolski.
Dodał, że coraz częściej w domu brakuje stołu, przy którym wspólnie się zasiada. Bywa, że choć wszyscy są w domu, zachowują się jak w poczekalni – każdy zajęty sobą.
Bp Czaja wskazywał na Jana Pawła II jako wzór. – On był mistrzem dialogu, umiał pięknie przemawiać, ale najpierw słuchał tego, kogo miał przed sobą.

Jego spojrzenie i gesty mówiły: „Kocham Cię”, a podstawą dialogu z drugim człowiekiem był u niego ciągły dialog z Bogiem – tłumaczył.
Okazją do wspomnienia papieża była także wystawa ikon pt. „Kościół musi oddychać dwoma płucami”. – Jan Paweł II zawsze uważał za niezwykle istotny dialog między Kościołami i między religiami. Powtarzał, że trzeba, by Kościół oddychał dwoma płucami, mając na myśli Kościół Wschodu i Zachodu. (…) Módlmy się o ten dialog wewnątrz Kościoła katolickiego, między chrześcijanami, między religiami i szeroko pojętym światem – podkreślał bp Czaja.
Przed świątynią zbierano ofiary na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Polsce z jej pomocy korzysta ok. 2,5 tys. uczniów i studentów, z diecezji opolskiej ok. 70. – Wiemy, że fundacja wspiera zdolną niezamożną młodzież z małych miejscowości. Z naszej parafii pochodzi kilku stypendystów, wiemy więc, dla kogo zbieramy – przyznają wolontariusze Mateusz Mrozek i Mateusz Burzyński.
O fundacyjnej rodzinie i atmosferze podczas spotkań formacyjnych opowiadały chętnie stypendystki Karolina Bonk oraz Anika Dering.
Dniowi Papieskiemu towarzyszyła też akcja poboru krwi. – Dziś dalej budujemy żywy pomnik Jana Pawła II, choćby oddając krew w stojącym przy kościele ambulansie. Ten Dzień Papieski jest wyjątkowy, bo to jakby adwent, czekanie na kwietniową kanonizację Jana Pawła II – podsumował ks. Marcin Wilczek, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama