Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pierwszy internetowy tygodnik prawicy

W czwartek rusza "Nowa Konfederacja", republikańskie pismo ukazujące się w sieci.

Tworzą je ludzie do niedawna związani z kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”, który prof. Jadwiga Staniszkis nazwała „kwiatem nowego pokolenia polskiej inteligencji”. Naczelnym ogrodnikiem w zespole jest politolog i publicysta, Bartłomiej Radziejewski . - Nudzi nas współczesna debata publiczna. Media głównego nurtu często przedstawiają tematy trzeciorzędne, jak układy personalne czy pyskówki, jako pierwszorzędne. Chcemy przełamać tę nudę, prezentując ciekawe tematy, które tych mediów nie interesują. Takie jak kwestie strategiczne dla polskiej polityki, czy zmiany prawa, bardzo ważne dla funkcjonowania państwa i jednostek, które umykają w szumie informacyjnym - mówi serwisowi Gosc.pl. Wyznacznikiem pisma ma być „łączenie głębi kwartalnika z lekkością i dynamiką tygodnika”.

Periodyk stawia sobie za cel szerzenie idei republikańskich. Autorów interesuje łączenie dbałości o dobro wspólne z wolnością. Pismo ma ukazywać się co tydzień, wyłącznie w internecie. W zespole prócz Radziejewskiego znaleźli się m.in. dziennikarka Aleksandra Rybińska i były poseł Krzysztof Bosak. „Nową Konfederację” tworzy także szerokie grono stałych współpracowników, m.in. twórca hasła „IV Rzeczpospolita”, politolog dr Rafał Matyja, filozof prof. Zbigniew Stawrowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz poeta, były dyrektor TVP Kultura, Krzysztof Koehler.

„Nowa Konfederacja” będzie, po „Kulturze Liberalnej”, drugim tego typu pismem w polskiej „sieci”, a pierwszym mieszczącym się na prawej stronie sceny politycznej. Inauguracyjny numer ukaże się 10 października. W bloku przewodnim autorzy będą starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest państwem neokolonialnym. Pisma szukać będzie można pod adresem www.NowaKonfederacja.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama