Nowy numer 25/2021 Archiwum

Siodło Poniatowskiego

Siodło księcia Józefa Poniatowskiego, na którym walczył i zginął pod Lipskiem w 1813 r. będzie jednym z eksponatów pokazywanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Ekspozycję przygotowano w 200. rocznicę śmierci polskiego bohatera.

Będzie ona czynna od najbliższego wtorku do 10 listopada tego roku.

Celem wystawy jest jak najgodniejsze uczczenie pamięci polskiego bohatera narodowego z okazji przypadającej 19 października 200. rocznicy jego tragicznej śmierci w nurtach rzeki Elstery w Bitwie Narodów pod Lipskiem - zaznaczają jej twórcy.

Jednym z najważniejszych eksponatów na wystawie będzie pamiątka związana bezpośrednio z osobą księcia - jego siodło, na którym walczył i zginął pod Lipskiem. Eksponat wypożyczony z lipskiego muzeum Forum 1813 będzie pokazywany w Polsce po raz pierwszy.

W związku z organizowanymi w Lipsku uroczystościami z okazji 200. rocznicy Bitwy Narodów pamiątka ta będzie prezentowana na krakowskiej wystawie tylko przez pierwszy tydzień, potem jej miejsce zajmie urna - specjalnie zaprojektowana na tę okoliczność - z ziemią z lipskiego cmentarza, na którym spoczywało ciało księcia i prochy polskich żołnierzy.

Na wystawie "W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego" prezentowane będą także inne pamiątki związane z postacią księcia. Pochodzą one ze zbiorów: Muzeum - Zamku w Łańcucie, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Będzie można zobaczyć na niej obrazy, akwarele i grafiki, jak również przedmioty osobiste należące do księcia, m.in. tłok pieczętny księcia oraz parę sztućców, które według legendy używane były przez niego w Krakowie w 1809 r.

Wśród dziesiątek rycin dotyczących epoki I Cesarstwa i Księstwa Warszawskiego można znaleźć wiele związanych z największym polskim bohaterem czasów napoleońskich. Najbardziej znanym obrazem przedstawiającym śmierć księcia Józefa Poniatowskiego jest dzieło H. Verneta, francuskiego malarza i grafika. Na wystawie pokazanych będzie kilkadziesiąt prac przestawiających moment śmierci księcia, a także takich, na których uwieczniono moment odnalezienia jego ciała. Autorami są m.in.: P.L.Debucourt, Jean-P-M Jazet, L.F.Charon, A.Raffe, L.F.Aubry, G.W.F.Mller.

Stąd oprócz ikonografii powstałej w XIX w. na wystawie pokazane zostaną też prace, których tematem jest bohaterska śmierć księcia w nurtach rzeki Elstery, wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, a także przez młodzież z liceów plastycznych z całej Polski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama