GN 28/2018 Archiwum

Rosną nowe pomniki Stalina

Nowo wzniesiony pomnik Józefa Stalina w miasteczku Telawi, położonym w odległości 70 km od stolicy Gruzji, Tbilisi, został zaraz po uroczystym odsłonięciu oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców. Obok pomnika pojawił się napis "Precz ze stalinizmem!".

Pomnik został wzniesiony z inicjatywy organizacji społecznej "Stalinowiec" oraz Związku Weteranów. Lokalne władze podkreślają, że pozwolenia na budowę pomnika nie było, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że zostanie on zdemontowany.

Do podobnych wypadków dochodziło już wcześniej w innych miejscowościach w Gruzji, gdzie na początku tego roku były odbudowywane pomniki Stalina. Wtedy sprawcy nie tylko oblewali je farbą, ale również grozili, że wysadzą w powietrze.

Pomniki Stalina, które niszczono po rewolucji róż, zaczęły ponownie pojawiać się w Gruzji w 2012 roku, po tym jak wybory do parlamentu wygrała partia Bidziny Iwaniszwilego "Gruzińskie marzenie".

« 1 »

Zobacz także

  • Sido
    02.09.2013 21:00
    Związek Weteranów... Mało im jeszcze krwi i mordowania ? Jak można stawiać pomniki światowemu zabójcy ludzi i obyczajów? Na prawdę tego nie rozumiem :(
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama