Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsza Polka za sterami MIG-29

Ppor. Katarzyna Tomiak to pierwsza Polka, która wykonała samodzielny lot na wysokomanewrowym odrzutowcu bojowym: myśliwcu MIG-29 - informuje "Nasz Dziennik".

Stało się to niespełna rok po ukończeniu przez nią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w 2011 r.

Zaś w ubiegłym tygodniu ppor. Tomiak z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przeszła egzamin bojowy. Dokładnie w Święto Polskiego Lotnictwa, 28 sierpnia odpaliła rakietę R-60 i trafiła nią do celu - relacjonuje gazeta.

Sprawdzian ogniowy to dla najmłodszych pilotów jeden z ostatnich i najważniejszych testów dopuszczających ich do dyżurów bojowych, jakie na przemian pełnią bazy w Malborku, Mińsku Maz. (MIG-29) oraz Krzesinach i Łasku (F-16).

I choć bazy, w których stacjonują MIG-i nie budzą takiego zainteresowania jak te z supernowoczesnymi F-16, to bez nich Polska nie mogłaby zapewnić stałej ochrony przestrzeni powietrznej i wypełnić sojuszniczych zobowiązań - zauważa "NDz".

Polska ma 32 maszyny MiG-29; są na bieżąco modernizowane i będą latać co najmniej do 2028 r.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama