Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wojciech Kilar laureatem Nagrody Pokoju

Polski kompozytor, Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę wieczorem w Kielcach statuetkę Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość". Wyróżnienie, którego inicjatorem jest znany artysta plastyk Wojciech Siudmak, wręczono po raz pierwszy.

Jak tłumaczył Siudmak, data wręczenia nagrody w rocznicę wybuchu II wojny światowej nie jest przypadkowa. Dzień wcześniej w rodzinnym Wieluniu (Łódzkie) odsłonięto jego rzeźbę "Wieczna Miłość" przedstawiającą zbliżone do siebie twarze kobiety i mężczyzny, które mają przypominać dwie planety, zawieszone w przestrzeni Kosmosu.

Rzeźba stanęła na skwerze przed wieluńskim ratuszem, blisko miejsca, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez Niemców 1 września 1939 roku. Jak mówi jej autor, jest ona "świadectwem tego, że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata", a jej przesłaniem jest "pokojowe współistnienie".

Statuetka wręczona Wojciechowi Kilarowi jest miniaturą rzeźby odsłoniętej w Wieluniu. Kompozytor został nagrodzony za "promowanie w świecie wartości sprzyjających pokojowemu współistnieniu a w szczególności współpracy, wzajemnego szacunku i harmonii".

W skład kapituły przyznającej "Nagrodę Pokoju" oprócz inicjatora Wojciecha Siudmaka wchodzą także francuski kompozytor muzyki filmowej Francis Lai oraz amerykański noblista z dziedziny fizyki prof. Frank Wilczek. Kilar jest pierwszym laureatem Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość", która ma być przyznawana co roku.

Wojciech Kilar urodził się w 1932 roku we Lwowie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Szczególne uznanie zdobył komponując muzykę do wielu filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Romana Polańskiego. W 2012 roku został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej".

Pomysłodawca "Nagrody Pokoju", Wojciech Siudmak urodził się w Wieluniu w 1942 roku. Od ponad 40 lat współpracuje z wielkimi agencjami wydawniczymi science fiction i galeriami sztuki we Francji, RFN, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tworzy ilustracje książkowe i plakaty.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama