Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Interwencja powiększy tylko przemoc i fanatyzm

Przeciwko decyzji Baracka Obamy, a za Papieżem Franciszkiem wzywającym do dialogu opowiadają się organizacje pozarządowe oraz katolickie stowarzyszenia działające na terenie Syrii.

Decyzję amerykańskiego prezydenta o konieczności militarnego uderzenia na ten skąpany we krwi kraj z wielkim sceptycyzmem przyjął też o. Victor Assound. Przełożony pracujących na Bliskim Wschodzie jezuitów wskazał, że z ataku na Irak świat nie wyciągnął żadnej lekcji.

„Interwencja amerykańska w żadnej mierze nie pomogła interesom Iraku. Kraj pogrążył się w wojnie domowej, której głównymi ofiarami stali się chrześcijanie. Teraz ten scenariusz może się powtórzyć w Syrii, a nawet mieć swe reperkusje w całym regionie, a szczególnie w Libanie” – podkreśla jezuita. Wskazuje jednocześnie, że jeśli wspólnota międzynarodowa naprawdę chce pomóc Syrii, to przede wszystkim powinna powstrzymać wszelkie dostawy broni do tego kraju. Należy też nakłonić strony konfliktu do rozpoczęcia negocjacji mogących zakończyć kryzys.

„Jeśli będziemy próbowali rozwiązać ten konflikt tylko siłowo, niszcząc jedni drugich, to sprowokujemy jedynie jeszcze większą przemoc i fanatyzm” – podkreśla o. Assound przypominając, że to, co się dzieje w Syrii, zagraża całej planecie. Przekonani są o tym także członkowie organizacji i stowarzyszeń niosących pomoc Syryjczykom. Przypominają oni, że nigdy nie jest zbyt późno na to, by próbować znaleźć polityczne rozwiązanie także sytuacji w Syrii.
 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama