Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Rolnicy dziękowali za plony

Tegorocznym dożynkom towarzyszyło hasło: „Do Matki ewangelizacji”. – „Jaka będzie Polska? Czy wy jeszcze wierzycie?” – pytał w poetyckim kazaniu bp Józef Zawitkowski z Łowicza.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Obecny był również bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Ludzi wsi podkreślali, że chociaż ten rok nie był łatwy, bo pogoda niezbyt sprzyjała i dlatego plony było może nieco mniejsze, ale trzeba „Matuchnie się pokłonić i oddać jej należytą cześć”.

Bp Zawitkowski ubolewał, że 40 tys. ludzi rocznie umiera z głodu. „Boże ty widzisz i nie grzmisz?” – wołał z jasnogórskiego szczytu. Dodawał przy tym, że coraz więcej ludzi wyrzuca chleb do śmietnika. Wspominał przodków, którzy całowali ziemię przed zasiewem, a ziarno święcili na Matki Bożej Siewnej. Uczestników dożynek pytał: czy wy jeszcze wierzycie? i podkreślał, że „los naszej wiary zależy od nas” i należy o nią dbać jak o ziarno. „Człowieku dożynkowy, bez Komunii i modlitwy zdziczejesz” – przestrzegał. Apelował, by „nie zdeptać łaski wiary” i tym samym nie stać się „ochrzczonym draniem”.

Dla rolników oprócz rad duchowych miał też techniczne. „Dziś w rolnictwie, zaraz po modlitwie trzeba mieć wielką wiedzę. Łączcie się w grupy producenckie, szukajcie dróg eksportu i tych, którzy bezpośrednio nabędą wasze owoce, bo inaczej zjedzą was bogacący się waszą pracą wycwanieni pośrednicy” – mówił bp Zawitkowski. Skrytykował też europejskie prawodawstwo, które „wyprosiło Boga” z parlamentów i konstytucji a także krytykował reformy edukacji, zmiany prawa zmierzające do możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

W ogólnopolskich dożynkach wzięli też udział przedstawiciele władzy. Prezydent Bronisław Komorowski nawiązał w przemówieniu do słów, jakie do rolników wypowiedział papież Jan Paweł II w 1987 r. w Tarnowie: „„Ziemia i ten który ją uprawia, jego praca stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia Jego królestwa. To jest pośrednie potwierdzeniem godności pracy na roli”. Obecny też był minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Po raz pierwszy takie zbiorowe dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku. Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 roku kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 roku.

Celem duszpasterstwa jest przede wszystkim pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy na roli oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zobacz także

 • Bartek
  01.09.2013 18:04
  Moi drodzy, jeśli tylko macie taką możliwość w redakcji Gościa - udostępnijcie link do tej homilii proszę. Słuchałem jej najpierw z nieufnością, bo bpa Zawitkowskiego miałem zaszufladkowanego, ale to co dziś usłyszałem mnie pokonało... Twardy ze mnie chłop i nie płaczę, ale dziś 2 razy nie udało się zatrzymać łzy. Bo tego nigdzie nie puszczą... Telexpress już to kompletnie pominął... teraz czekam na Panoramę, ale nie łudzę się. Można się po tym kazaniu na nowo zakochać w Polsce!!! Albo po raz pierwszy - jeśli ktoś ma z tym problem. Koniecznie zobaczcie.
  doceń 1
 • AM
  01.09.2013 18:36
  Wejdźcie na portal Jasnej Góry lub Radia Maryja to naprawdę dowiecie się co powiedział ks. bp. Zawitkowski i jaka to była uroczystość.
  GN jak zwykle nie jest najlepszym źródłem informacji o Kościele, szczególnie w Polsce.
  doceń 1
 • EWA
  01.09.2013 20:15
  Słuchałam też dzisiejszego kazania i łzy same napływały do oczu i to kilkakrotnie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama