Nowy numer 25/2022 Archiwum

Chesterton na ołtarze?

Biskup Northampton chce rozpocząć proces beatyfikacyjny brytyjskiego pisarza.

Bp Peter Doyle z Northhampton podjął pierwsze kroki w kierunku rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Gilberta Keitha Chestertona. Aktualnie szuka księdza, który zbadałby możliwość ogłoszenia pisarza błogosławionym. Informację podano 1 sierpnia, podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Chestertońskiego (ACS).

- Wielu ludzi czekało na tę wiadomość od długiego czasu. Chesterton cieszy się na całym świecie wielkim poważaniem, szczególnie w USA – twierdzi przewodniczący ACS Dale Ahlquist. Także papież Franciszek należy do wielbicieli prozy i myśli Anglika. W marcu, niedługo przed wyborem na papieża, zezwolił argentyńskiej grupie fanów twórczości pisarza na prywatną modlitwę o beatyfikację Chestertona. Jest również honorowym członkiem angielskiego Stowarzyszenia Chestertońskiego.

Gilbert Keith Chesterton należy do najważniejszych katolickich pisarzy XX wieku. W języku polskim ukazały się m.in. jego powieści „Kula i krzyż”, „Napoleon z Notting Hill”, „Latająca gospoda” oraz „Człowiek, który był Czwartkiem”. Jego dzieła to często absurdalne humoreski z głębokim przesłaniem. Pisał także prace eseistyczne („Ortodoksja”, „W obronie człowieka”), a także prace o świętych, m.in. o św. Franciszku z Asyżu. Zmarł w 1936 roku – w telegramie kondolencyjnym do obywateli Anglii, napisanym w imieniu papieża Piusa XI, kard. Eugenio Pacelli, przyszły papież Pius XII, nazwał go „obrońcą wiary”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama