Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kaczyński w Gruzji

Podczas wtorkowej wizyty w Gruzji prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim oraz Vano Merabiszwilim, byłym premierem Gruzji, który przebywa w zakładzie karnym. Po południu szef PiS porozmawia z premierem Bidziną Iwaniszwilim.

Prezydent Saakaszwili, w obecności gruzińskiej Polonii, odznaczył Jarosława Kaczyńskiego Orderem Zwycięstwa św. Jerzego.

Jak zaznacza PiS w komunikacie, podczas uroczystości prezydent Gruzji mówił o zasługach prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego dla niepodległości Gruzji.

Szef PiS zaznaczył, że Saakaszwili zbudował nowoczesne i niepodległe państwo. Dodał, że traktuje odznaczenie jako zobowiązanie wobec niepodległej Gruzji. "Jeżeli ponownie będę premierem Polski, to zapewniam, że wywiążę się z tego zobowiązania" - zapewnił Kaczyński, cytowany w komunikacie PiS.

Prezes PiS oraz prezydent Saakaszwili odbyli rozmowę, podczas której - jak podano w komunikacie - była mowa o stanie demokracji w Gruzji, sytuacji na Kaukazie oraz stosunkach rosyjsko-gruzińskich.

Po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim Micheil Saakaszwili oraz Jarosław Kaczyński złożą kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.

Wcześniej we wtorek szef PiS rozmawiał z Vano Merabiszwilim, który przebywa w areszcie.

"Warunki, w jakich przebywa były premier Gruzji, są niewyobrażalne. Takich praktyk nie spotyka się w cywilizowanym świecie. Były premier jest pozbawiony kontaktu ze światem, przebywa w małej celi. Ta wizyta była wstrząsająca" - powiedział po spotkaniu Jarosław Kaczyński, cytowany w komunikacie biura prasowego klubu PiS.

"Sytuacja w Gruzji jest bardzo niepokojąca, czego przykładem jest właśnie kwestia byłego premiera Gruzji i warunków w jakich jest dziś przetrzymywany - mówił prezes PiS.

Spotkanie z Merabiszwilim trwało pół godziny - na więcej, jak informuje PiS, nie pozwoliły władze. Politycy PiS, którzy towarzyszą Jarosławowi Kaczyńskiemu w Tbilisi, zapowiedzieli poruszenie kwestii warunków, w jakich przetrzymywany jest Merabiszwili, na forum polskim, UE oraz Rady Europy.

"Ta sprawa musi być nagłośniona. Będziemy interweniowali w tej kwestii. Jarosław Kaczyński chce odnieść się do tego podczas dzisiejszego spotkania z premierem Gruzji" - zapowiedziała, cytowana w komunikacie, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

Jarosław Kaczyński spotkał się również z przedstawicielami partii Saakaszwilego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (UNM) m.in. z Giorgim Baramidze.

"To była bardzo produktywna rozmowa dotycząca wewnętrznych spraw Gruzji oraz stosunków gruzińsko-rosyjskich. Ważnym elementem, który dyskutowaliśmy były również perspektywy gruzińskiej obecności w strukturach UE i NATO. Cieszę się, że doszło do takiego spotkania" - mówił po spotkaniu Kaczyński.

Jak wynika z komunikatu, eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki, którzy także biorą udział w wizycie w Tbilisi, zapowiedzieli, że na ich wniosek, 3 września, odbędzie się w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne dotyczące Gruzji.

Wygrana koalicji Gruzińskie Marzenie Iwaniszwilego w październiku 2012 r. zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od "rewolucji róż" w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.

Po przejęciu władzy przez partię Iwaniszwilego doszło do wielu aresztowań członków poprzedniej ekipy związanej z Saakaszwilim. Postępowania karne zostały wszczęte m.in. przeciwko Merabiszwilemu, jednemu z bliskich współpracowników prezydenta. Został on zatrzymany pod koniec maja pod zarzutem korupcji. Było to kolejne aresztowanie wysokiego rangą przedstawiciela poprzedniej ekipy rządzącej.

Na jego zatrzymanie i zarzuty zareagowała Unia Europejska. We wspólnym komunikacie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele podkreślili, że dochodzenie sądowe wobec byłego premiera powinno być "uczciwe, przejrzyste, niezależne i całkowicie zgodne ze standardami międzynarodowymi".

W zeszłym tygodniu premier Gruzji gościł z pierwszą wizytą w Warszawie. Premier Donald Tusk powiedział wówczas, że rozmowa z Iwaniszwilim wyjaśniła "bardzo szczegółowo okoliczności działań rządu pana premiera oraz relacje między rządem a opozycją".

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama