Nowy numer 39/2023 Archiwum

Sieci Kościoła są słabe

Powiedział papież Franciszek do brazylijskich biskupów, z którymi spotkał się w przedostatnim dniu wizyty w w Rio.

Dramat ludzi, którzy odchodzą od Kościoła katolickiego to jeden z głównych tematów papieskiego przemówienia do brazylijskich biskupów. Franciszek zwrócił w nim uwagę na główne problemy duszpasterstwa w tym kraju. Na wstępie jednak przypomniał historię figurki Matki Bożej z Aparecidy, wyłowionej z wody przez prostych rybaków. Figurka była rozbita. Najpierw wyłowili jej tułów, a potem głowę. Była niepozorna, a jednak rybacy otoczyli ją należną czcią i swą miłością do Niepokalanej zarazili też innych ludzi.

Zdaniem Franciszka historia ta jest lekcją, jaką sam Bóg dał Kościołowi w Brazylii. Wskazuje ona na znaczenie pokory, która jest istotną cechą Boga, Jego DNA, oraz prostoty. Bez prostoty rybaków, którzy przygarniają znalezioną figurkę i dzielą się swym odkryciem z innymi, nasza misja jest skazana na niepowodzenie – zaznaczył Papież. Kościół ma zrobić miejsce tajemnicy Boga, aby mogła ona zachwycić ludzi, przyciągnąć ich. Tylko piękno Boga może pociągać. Drogą Boga jest zachwyt, fascynacja – stwierdził Ojciec Święty.

Przyznał on że sieci Kościoła są słabe, pocerowane. Łódź Kościoła nie ma mocy wielkich transatlantyków, ale Bóg chce się objawić właśnie za pośrednictwem naszych ubogich środków, bo to On jest tym, który działa – przypomniał Franciszek. Przestrzegł on również, by Kościół nie wyrzekał się prostoty. Tracimy ludzi, którzy nas nie rozumieją, ponieważ oduczyliśmy się prostoty – stwierdził Papież.

Ludzi opuszczających Kościół porównał on do uczniów uciekających z Jerozolimy do Emaus. Potrzebujemy Kościoła, który zejdzie w ich noc, wejdzie w ich dialog, zrozumie ich położenie. Do takiej postawy należy też przygotowywać kapłanów i świeckich. Za ich formację biskup jest osobiście odpowiedzialny. Nie wystarczy formalne uznanie formacji za priorytet, nie wystarczą dokumenty i konferencje. Trzeba się odważyć na głęboką rewizję struktur formacji – mówił Franciszek.

Papież wskazał też na szczególną rolę miłosierdzia, bez którego nie uda nam się dotrzeć do świata zranionych, którzy potrzebują zrozumienia, przebaczenia i miłości. Należy też umacniać rodzinę i uznać podstawową rolę kobiet w przekazie wiary. Tracąc kobiety, Kościół staje się jałowy – przyznał Franciszek w przemówieniu do brazylijskich biskupów.

Po południu Papież spotkał się z brazylijskim episkopatem, najliczniejszym na świecie. Należy do niego aż 459 biskupów, w tym 9 kardynałów. Kościół w Brazylii posiada aż 275 jednostek administracyjnych, w tym 44 metropolie, 213 diecezji, 3 eparchie, 11 prałatur, egzarchat, ordynariat dla wiernych obrządku wschodniego, ordynariat polowy i jedną personalną administrację apostolską.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast