Nowy numer 47/2020 Archiwum

Tusk: Oszczędności nie dotkną policji

Cięcia wydatków publicznych w ramach resortów praktycznie nie dotkną policji - zapowiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, czyli ich poczucia bezpieczeństwa.

"Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych te cięcia były bardzo ograniczone. A z kolei Ministrowi Spraw Wewnętrznych poleciłem, aby w ramach oszczędności, które są konieczne, nie dotknęły one praktycznie policji" - podkreślił szef rządu podczas obchodzonych w Warszawie centralnych obchodów święta policji - największej mundurowej formacji w kraju.

Tusk powiedział, że codzienna służba policji świadczy o tym, czy "państwo polskie jest w stanie codziennie stanąć w obronie słabszego przed silnym i bezwględnym". Nie mielibyśmy prawa do dumy z państwa polskiego, gdyby słabsi nie wiedzieli, że mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia" - dodał.

Dlatego - jak mówił - niezbędne oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, a więc "poczucia codziennego bezpieczeństwa"

Szef rządu zwrócił uwagę, że służba policji to nie tylko najbardziej efektowne akcje. "Wręcz przeciwnie, codzienność wymaga od was wyjątkowej cierpliwości, odwagi dnia codziennego" - podkreślił.

"Szczególną waszą troską od pewnego czasu są polskie dzieci i ich bezpieczeństwo. W tych najtrudniejszych, najbardziej drażliwych fragmentach waszej służby, jaką jest interwencja w rodzinie, gdzie dorosłego, czy dziecko spotyka codzienna przemoc. Dlatego dzisiaj tak mocno podkreślamy niezwykłą cierpliwość, częstą odwagę, delikatność funkcjonariuszy polskiej policji wtedy, kiedy muszą podejmować te najmniej wdzięczne interwencje" - dodał.

Zaznaczył, że w czasie pokoju na policjantach spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków. Szef rządu mówił też o policjantach, którzy zginęli na służbie. "Jest ich więcej niż na przykład wojskowych na misjach. Tych policjantów będziemy wspominać, będziemy pamiętać o nich zawsze. Będziemy także pamiętać o ich rodzinach" - podkreślił.

We wtorek premier zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W efekcie ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama