Nowy numer 49/2020 Archiwum

Bankructwo polityki rządu

Solidarna Polska będzie rozmawiać z innymi klubami parlamentarnymi nt. ewentualnego wniosku o odwołanie ministra finansów Jacka Rostowskiego - zapowiedział w środę lider SP Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem rząd "de facto przyznał się do bankructwa polityki finansowej".

W ten sposób Ziobro odniósł się na konferencji prasowej w Sejmie do wtorkowej zapowiedzi rządu dotyczącej nowelizacji tegorocznego budżetu w związku z niższymi dochodami. Deficyt budżetowy zostanie zwiększony o 16 mld zł, a oszczędności w resortach wyniosą 8,5 - 8,6 mld zł. Premier Donald Tusk i minister finansów zapowiedzieli ponadto, że zawieszony zostanie próg ostrożnościowy 50 proc. relacji długu publicznego do PKB.

W ocenie lidera SP rząd "de facto przyznaje się do bankructwa polityki finansowej". Zdaniem Ziobry "ta polityka prowadzi prostym krokiem w kierunku Grecji, wcześniej może po drodze Portugalii i Cypru".

Polityk podkreślił, że minister Rostowski "przeszacował wpływy do budżetu nie o jakieś drobne kwoty, ale pomylił się o gigantyczne liczby". "To jest bankructwo polityki rządu Donalda Tuska i ministra Rostowskiego w zakresie finansów publicznych" - powiedział.

"Rząd jest odpowiedzialny przed obywatelami za prowadzenie racjonalnej polityki, która będzie gwarantowała, że budżet będzie stabilny i będzie wpływał na podtrzymanie koniunktury gospodarczej" - zaznaczył.

SP domaga się "rzetelnej informacji, jak to się mogło stać, że minister Rostowski pomylił się o tak gigantyczne kwoty". W ocenie Ziobry "w tej chwili jest najwłaściwszy moment, by wystąpić z wnioskiem o odwołanie ministra Rostowskiego".

"Będziemy tę sprawę konsultować z klubami parlamentarnymi. Tu nie chodzi o autorstwo wniosku - czy to będzie wniosek SP, czy innego klubu (...). Uważamy, że w takiej sytuacji należy działać stanowczo" - oświadczył Ziobro. "Solidarna Polska zwróci się do pozostałych klubów parlamentarnych, abyśmy wspólnie wystąpili z takim wnioskiem" - dodał.

Do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec ministra wymagane jest 69 podpisów. Klub SP liczy obecnie 17 posłów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama