Nowy numer 47/2020 Archiwum

Snowden prosi o azyl w Rosji

Były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden złożył we wtorek wniosek o tymczasowy azyl w Rosji. Według źródeł w Federalnej Służbie Migracyjnej, cytowanych przez agencję ITAR-TASS, rozpatrzenie tej prośby zajmie do trzech miesięcy.

Na ten okres Snowdenowi zostanie wydane zaświadczenie, które pozwoli mu przebywać w Rosji - twierdzą źródła.

Znany rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena, który spotkał się z Amerykaninem na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, poinformował, że Snowden przekazał pracownikowi Federalnej Służby Migracyjnej wniosek o udzielenie mu tymczasowego azylu w Rosji. Służba potwierdziła, że wpłynął do niej wniosek.

"Uznał, że musi napisać wniosek o tymczasowy azyl i ta procedura właśnie się odbyła" - powiedział Kuczerena. Adwokat, który jest członkiem Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej, organu konsultacyjnego bliskiego Kremlowi, oczekuje, że decyzja w sprawie azylu zapadnie wkrótce.

"Jako że nie zna języka rosyjskiego ani rosyjskiego prawa wyjaśniłem mu wszystko na temat statusu uchodźcy i praw, które je określają, na temat dekretu z 1995 roku dotyczącego azylu politycznego oraz dyrektywy rządowej w sprawie tymczasowego azylu" - powiedział Kuczerena.

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, dokąd przyleciał z Hongkongu. Amerykanin nie może opuścić tej strefy, ponieważ władze USA anulowały jego paszport.

Przerywając milczenie 30-latek w miniony piątek powiedział na lotnisku podczas spotkania ze znanymi obrońcami praw człowieka i adwokatami, że stara się o tymczasowy azyl w Rosji, ale dodał przy tym, że jego zamiarem jest bezpieczne udanie się do Ameryki Łacińskiej. Azyl polityczny zaoferowały mu Wenezuela, Boliwia i Nikaragua.

Snowden jest ścigany przez władze amerykańskie, po tym jak ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że NSA prowadzi inwigilację elektroniczną obejmującą m.in. sojuszników Stanów Zjednoczonych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama