Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papież rezygnuje z łaciny na ŚDM w Rio

Podczas Mszy św. na zakończenie obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek nie będzie używał oryginalnej, łacińskiej wersji Mszału Rzymskiego. Jak wynika z opublikowanych 12 lipca w Watykanie tekstów liturgicznych, papież będzie sprawował liturgię w ojczystym języku Brazylijczyków, a więc po portugalsku.

Organizatorzy oczekują, że na liturgię na Campus Fidei, zajmującym powierzchnię 3,5 kilometra kwadratowego w dzielnicy Guaratiba, przybędzie nawet dwa miliony osób.

O tym, że papież zrezygnuje z łaciny podczas Mszy św. kończącej ŚDM, wspominał już wcześniej arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta. Media brazylijskie przytoczyły jego wypowiedź, że gdyby do Brazylii przyjechał Benedykt XVI, wówczas sprawowałby liturgię po łacinie.

Teksty do brazylijskich liturgii papieża liczą 200 stron. W czasie wizyty w Brazylii w dniach 22-29 lipca na obchody ŚDM w Rio de Janeiro oraz do sanktuarium maryjnego Aparecida papież Franciszek będzie dziewięciokrotnie sprawował Msze św. i nabożeństwa.

« 1 »

Zobacz także

 • Jasiek
  15.07.2013 07:52
  Dla mnie przykre jest przeciwstawianie Ojca Świętego Benedykta XVI Ojcu Świętemu Franciszkowi. Co by zrobił, gdyby był ...
  doceń 10
 • vanitas
  15.07.2013 10:40
  Wkleję jeszcze raz:
  Benedykt XVI "Sacramnetum Caritas"

  "62. Mając to na uwadze, nie należy jednak
  podważać wartości takich wielkich celebracji liturgicznych. Myślę w tym momencie w szczególności o celebracjach podczas międzynarodowych spotkań, dziś coraz częstszych, które powinny być docenione. Aby lepiej wyrazić jedność oraz uniwersalność Kościoła, chciałbym polecić to, co zostało zasugerowane przez Synod Biskupów, zgodnie ze wskazaniami Soboru Watykańskiego II [182]: z wyjątkiem czytań, homilii oraz modlitwy wiernych, dobrze będzie, jeśli takie celebracje będą odprawiane w języku łacińskim. I tak będą recytowane po łacinie modlitwy[183] najbardziej znane z tradycji Kościoła czy też wykonywane fragmenty z chorału gregoriańskiego. Proszę zatem, aby przyszłych kapłanów już w seminarium przygotowywano do rozumienia i celebrowania Mszy św. po łacinie, a także do posługiwania się tekstami łacińskimi i do wykonywania chorału gregoriańskiego. Nie należy też zaniedbać możliwości, by sami wierni zostali wychowani tak, aby znali najbardziej powszechne modlitwy po łacinie i śpiewali niektóre części liturgii na sposób gregoriański[184]."

  Oczywiście nie obowiązują one nowego papieża, ale jako mądrych rad mógłby ich posłuchać..
  doceń 14
 • vanitas
  15.07.2013 17:22
  I jeszcze bł. Jan Paweł II cytujący Cycerona:
  "Znajomość łaciny może nie jest przedmiotem chluby, ale jej nieznajomość przynosi wstyd".
  doceń 7
 • Barrta
  15.07.2013 21:31
  Czemu wiara.pl wykasowała wszystkie komentarze? Czy dlatego, że 99% z nich wyrażał soje zdumienie i brak zrozumienia dla tej absurdalnej decyzji? Cenzura tu panuje?

  Od cenzora
  Tak, oczywiście, posty są moderowane. Tyle że nie mam zielonego pojęcia gdzie wszystkie zniknęły. Bo nie mamy zwyczaju komentarzy usuwać, tylko je po prostu ukrywamy. Na wypadek pretensji i żądania wyjaśnień. Nie wiem gdzie się podziały te, o których mowa na początku wątku. Naprawdę nie wiem. Pozdrawiam.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL