Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zagraniczny PR premiera

Z czego na Zachodzie znany jest premier Polski? Z lotów między stolicą a Gdańskiem.

„Obecny premier, krytykowany w 2011 r. za wydawanie milionów złotych na latanie do domu, z Warszawy do Gdańska, w każdy weekend” – tak o Donaldzie Tusku piszą w anglojęzycznym przewodniku po Polsce.

Przewodnik został wydany w 2012 roku przez jedno z największych anglojęzycznych wydawnictw turystycznych Lonely Planet. Firma przez ostatnie 6 lat należała do koncernu BBC. Przed trzema miesiącami ogłoszono, że zostanie sprzedana.

W rozdziale poświęconym Gdańskowi znaleźć można ramkę „Synowie Gdańska”. Przewodnik wskazuje na Jana Heweliusza, Gabriela Fahrenheita, Lecha Wałęsę, Guentera Grassa, Artura Schopenhauera i Jacka Kaczmarskiego. Siódme – ostatnie miejsce w rankingu znalazł Donald Tusk. „(ur. w 1957) – obecny premier, krytykowany w 2011 r. za wydawanie milionów złotych na latanie do domu, z Warszawy do Gdańska, w każdy weekend” – piszą o nim.

Redaktorzy portalu wpolityce.pl zaznaczają, że w ciągu niespełna 3,5 pierwszych lat rządzenia (od listopada 2007 roku do marca 2011), Tusk latał z Warszawy do Gdańska i z powrotem samolotami 36 specpułku oraz wyczarterowanymi po katastrofie smoleńskiej embraerami 175 razy, co daje średnio 7 lotów w miesiącu. Ich koszt (wyliczenie sprzed dwóch lat) wynosił ok. 6 mln zł.

Parę lat temu w encyklopedii dla dzieci Oxford Children’s Encyclopedia, znaleźć można informacje o Polsce: „Kraj w wschodniej Europie, żyjący przede wszystkim z rolnictwa”. Nie zapomniano także uświadomić brytyjskich dzieci, że ulubionym zajęciem Polaków, podobnie jak Rosjan, jest picie wódki.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama