Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chorwacja wstąpiła do UE

O północy z niedzieli na poniedziałek Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. W obecności tysięcy ludzi, chorwackich i europejskich polityków zgromadzonych na ceremonii w Zagrzebiu, zabrzmiały hymny Republiki Chorwacji i Europy - "Oda do radości".

"Dzisiaj w nocy stoimy tu, mając przed sobą nową odpowiedzialność" - mówił w niedzielę tuż przed północą premier Chorwacji Zoran Milanović podczas centralnych uroczystości na placu Jelacicia w Zagrzebiu. Wyraził przekonanie, że UE i wszystkie jej państwa członkowskie będą otwarte na Chorwację "jako integralną część ich własnej niezmiernie różnorodnej tożsamości".

Na uroczystościach w Zagrzebiu Polskę reprezentował premier Donald Tusk.

Nowego członka UE jako pierwszy powitał przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. "To historyczna noc, dzięki wam, Chorwaci. Chcieliście wejść do UE i wasza ciężka praca sprawiła, że stało się to możliwe () , że jesteście dobrze przygotowani, żeby przyłączyć się do Unii" - powiedział.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • +antysmok
  01.07.2013 07:47
  Kondolencje, czy gratulacje?
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  01.07.2013 12:36
  Naiwnych nie sieją, z niczego się poczynają.

  Dokładnie jak przy pieleniu rabatki w ogródku: powyrywasz wszystkie chwasty, odwrócisz się, wrócisz wzrokiem, a tu już nowe zielska z ziemi wylazły.

  Podobno Chorwaci do Chorwacji - w ciemnych wiekach barbarzyństwa Średniowiecza - z Galicji i Lodomerii (czyli z Małej Polski) przywędrowali. Nic dziwnego zatem, że tak samo głupi jak, bez przeproszenia, Polactwo.

  Moje szczere kondolencje bratnim słowiańskim ludom Kroacji.
  doceń 1
 • Liberał
  01.07.2013 17:32
  Katolicy się cieszą, ze najwięksi katoliccy mordercy, Chorwaci, wstąpili do UE.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama