Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wierność normom wyraża miłość

Piętnowana przez Benedykta XVI hermeneutyka zerwania z przeszłością w podejściu do Soboru Watykańskiego II najbardziej dała o sobie znać w liturgii Kościoła – powiedział 28 czerwca kard. Raymond Burke na zakończenie międzynarodowej konferencji o liturgii. Od 25 bm. odbywała się ona na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej podkreślił, że Pan Bóg ma prawo do naszego kultu, i to sprawowanego zgodnie z Jego wolą. W tym kontekście zaznaczył, że wierność normom liturgicznym nie oznacza legalizmu czy rubrycyzmu, lecz wyraża miłość, sprawdzony sposób na uwolnieniem się od egoizmu, by nasze serce rzeczywiście mogło się wznieść do Boga.

Pomysłodawcą konferencji nowego ruchu liturgicznego, inspirowanego nauczaniem Benedykta XVI, jest francuski biskup Dominique Rey.

„50 lat po Soborze i z okazji Roku Wiary, chcieliśmy zobaczyć, jaki związek ma liturgia z ewangelizacją – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Rey. – Żyjemy w zeświecczonym świecie, który trzeba otworzyć na sakralność. Trzeba mu pomóc doświadczyć sakralności. Dobrze sprawowana liturgia doskonale się w tym sprawdza. Pokazuje ona bowiem prymat łaski Boga względem wszystkich naszych inicjatyw. A zatem musimy się zastanowić, jakie jest miejsce liturgii we współczesnym Kościele. Trzeba wyciągnąć wnioski z nawróceń, które dokonują się pod wpływem liturgii. Doświadczenie z mojej diecezji pokazuje, że wspólnoty, parafie, w których liturgia jest żywa, są też wspólnotami prawdziwie misyjnymi”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama