Nowy numer 49/2020 Archiwum

Sąd chciiał zdążyć przed Gay Pride

Federalny sąd apelacyjny w San Francisco uchylił w piątek ze skutkiem natychmiastowym tymczasowy zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych w stanie Kalifornia.

Sąd wydał taką decyzję wkrótce po środowym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, który uznał za sprzeczną z konstytucją USA tzw. ustawę o obronie małżeństwa heteroseksualnego.

Natychmiast po opublikowaniu decyzji sądu przed budynkiem ratusza w San Francisco zaczęły się gromadzić pary homoseksualne oraz aktywiści ruchu gejowskiego. Wkrótce wznowiono tam formalne rejestrowanie związków osób tej samej płci.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami sąd apelacyjny powinien odczekać z uchyleniem zakazu 25 dni od czasu orzeczenia Sądu Najwyższego. Jednak sędziowie postanowili uchylić zakaz już w piątek aby umożliwić wznowienie zawierania "małżeństw" gejowskich jeszcze przed paradą Gay Pride, która ma odbyć się podczas weekendu.

Związki gejowskie zalegalizowano w Kalifornii już w roku 2008. Jednak po kilku miesiącach obrońcy rodziny wystąpili z inicjatywą tzw. Propozycji 8 zabraniającej małżeństw osób tej samej płci. Została ona przyjęta w drodze głosowania przez mieszkańców stanu.

PAP/kab

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama