Nowy numer 48/2020 Archiwum

Misje to moja miłość!

Ks. Jan Fecko, delegat biskupa ds. misji w diecezji świdnickiej został mianowany nowy dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Zastąpił na tym stanowisku ks. prał. Janusza Paciorka, który kierował tą placówką od 1 lipca 2009. Przygotowują się w niej do pracy misyjnej polscy księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne oraz osoby świeckie.

"Misje to moja miłość. W Afryce pracowałem 14 lat, najpierw w Górnej Wolcie w Burkina Faso, później na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Następnie przez 15 lat posługiwałem w Belgii. Cieszę się, że będą mógł podzielić się swoim doświadczeniem misyjnym z tymi, którzy się do tej posługi przygotowują w Domu" - wyznał nowy dyrektor Centrum Formacji Misyjnej.

Jego zdaniem, najskuteczniejszym sposobem głoszenia Dobrej Nowiny jest świadectwo własnego życia, a nie zdobyta wiedza, czy różnego rodzaju techniki. Ks. Fecko nie ukrywał jednak, że misjonarz powinien mieć świadomość także współczesnych zagrożeń, czy tendencji które coraz częściej docierają także do krajów misyjnych. - Pamiętam, jak często przychodzili do nas na misje mieszkańcy danego plemienia i mówili: "Chcę być taki jak chrześcijanie, chcę się z nimi modlić, chcę przyjąć chrzest". Tak więc tylko autentyczne świadectwo życia może pociągnąć innych do Chrystusa - mówił kapłan.

Ks. Jan Fecko urodził się w 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu w 1969 r. Po ośmiu latach posługi duszpasterskiej w kraju, w 1977 r. wyjechał do Paryża na kurs języka francuskiego, po czym rozpoczął pracę misyjną. Od 2007 r. był proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Gorzanowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama