Nowy numer 49/2020 Archiwum

Opatrunki na misje

Kilkadziesiąt tysięcy opatrunków zebrała poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" w ramach akcji "Opatrunek na ratunek". Zebrane dary trafią do ośrodków misyjnych na całym świecie.

Przed rokiem w ramach tej akcji zebrano ponad tonę bandaży i plastrów dla misyjnych szpitali i przychodni. Jak poinformowała w poniedziałek PAP koordynatorka akcji Justyna Janiec-Palczewska, tym razem ofiarodawcy byli jeszcze hojniejsi - do fundacji już dotarło ok. półtorej tony środków opatrunkowych.

Zbiórka trwała trzy miesiące, wzięły w niej udział osoby prywatne i instytucje z całego kraju.

"Codziennie segregujemy i liczymy opatrunki, ciągle docierają nowe dary. W tej chwili to kilkadziesiąt tysięcy opatrunków, a liczba ta ulegnie prawdopodobnie podwojeniu. Akcja zmobilizowała tysiące ludzi z całej Polski" - podała Janiec-Palczewska.

Dary zbierane były w aptekach, szkołach i przedszkolach, w zbiórkę zaangażowały się parafie czy nawet całe miejscowości. Wśród podarowanych rzeczy znalazły się plastry, bandaże, rękawiczki, strzykawki wraz z igłami, ale również ręcznie dziergane bandaże elastyczne i całe apteczki.

Jak wyjaśniła koordynatorka, lekarze powracający z pracy w misyjnych szpitalach podkreślają jak bardzo brakuje tam podstawowych materiałów i leków. "Każdy bandaż czy plaster są na wagę złota" - powiedziała.

"Paczki z fundacji trafią w najodleglejsze miejsca na świecie. Do Czadu, Indii, Kamerunu, a nawet na Papuę Nową Gwineę - do kraju gdzie bandaże i plastry nie są produkowane, całą pomoc medyczną trzeba sprowadzać zza granicy i jest niezwykle droga" - podała.

Zgromadzone środki zostaną specjalnie zapakowane i przez najbliższe miesiące będą wysyłane do miejsc, gdzie trwają misje. Część opatrunków zabierze ze sobą siedmioro wolontariuszy, którzy dzięki wsparciu fundacji i resortu spraw zagranicznych wyjadą w tym roku na misje do Etiopii, RPA i na Jamajkę.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" działa od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Fundacja jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", w ramach której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci.

Fundacja wysłała tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi też akcję "Puszka dla maluszka" - zbiórkę puszek na zakup leków ratujących życie dzieci w Afryce, oraz zbiórkę okularów, które trafią na misje.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama