Nowy numer 47/2020 Archiwum

W Watykanie o Wołyniu

Ukraińska sekcja Radia Watykańskiego poinformowała o wizycie metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego w Watykanie.

Sekretarz Jana Pawła II w latach 1996-2005 i Benedykta XVI w latach 2005-2007, a od 2008 r. metropolita lwowski obrządku łacińskiego, koncelebrował z papieżem Mszę św. w Domu Św. Marty, a następnie rozmawiał z nim podczas prywatnej audiencji o sytuacji w metropolii lwowskiej.  Rozmowa mogła dotyczyć także 70 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, której centralne obchody planowane są na 14 lipca br. w Łucku.

Po spotkaniu z papieżem abp Mokrzycki zaapelował w Radiu Watykańskim o udział w uroczystościach w Łucku.  Data ma upamiętniać „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 r., kiedy oddziały UPA wraz z chłopami ukraińskimi zaatakowały blisko 100 polskich wsi i kolonii na Wołyniu,  dokonując mordów także podczas niedzielnych Mszy św. Zimą br. fiaskiem zakończyły się próby napisania wspólnego dokumentu z okazji tragicznej rocznicy przez hierarchów Kościoła katolickiego obrządku wschodniego i łacińskiego na Ukrainie. Aby Mokrzycki wyjaśniał wówczas, że do porozumienia nie doszło ponieważ proponowany przez stronę ukraińską tekst relatywizował odpowiedzialność ukraińskich nacjonalistów za zbrodnie na Polakach.

Obecnie przygotowywane jest wspólne orędzie, które 28 czerwca w Warszawie mają podpisać abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup większy Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko –halicki, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego oraz abp Mokrzycki, jako przewodniczący łacińskiej Konferencji Episkopatu na Ukrainie.  Metropolita lwowski miał największe opory z podpisaniem tego dokumentu, a opublikowany przez niego w ubiegłym tygodniu wywiad dla KAI, został krytycznie przyjęty przez stronę ukraińską. Można więc sądzić, że papież Franciszek, który dobrze zna abpa Szewczuka i miał okazję niedawno z nim rozmawiać,  starał się od abpa Mokrzyckiego więcej dowiedzieć o sytuacji w metropolii lwowskiej przed 70 rocznicą Zbrodni Wołyńskiej, a przede wszystkim o Deklaracji, która będzie podpisywana w Warszawie.   

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się