Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zjazd polskich pogan

W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy. Z punktu widzenia tego środowiska to przełom - mówi "Rzeczpospolitej" religioznawca z UJ Scott Simpson.

Wierzenia przedchrześcijańskie zaczęły się odradzać w latach 80. Poganie twierdzą, że wyznawców przybywa. A ostatnio robią dużo, by zintegrować środowisko - donosi "Rz", wskazując, że oprócz organizacji zjazdu, udało im się reaktywować pismo "Gniazdo" poświęcone ich religii.

Simpson szacuje, że w Polsce zaangażowanych rodzimowierców jest ok. 2 tys., ale istnieje też dużo szersza grupa sympatyków. Myślę, że liczba ta rośnie, choć nie tak szybko jak w latach 90. - ocenia.

Obecnie zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, "Rodzima Wiara", "Słowiańska Wiara" i Rodzimy Kościół Polski.

Zasady wiary przodków poganie starali się odtworzyć na podstawie źródeł historycznych. Wierzą w bogów, których utożsamiają z siłami natury. Matką Ziemi jest Mokosz, nieba - Światowid, słońca - Swaróg, a błyskawicy - Perun. Obchodzą w ciągu roku 6 głównych świąt (większość jest związana z datami wyznaczającymi zmiany w długości dnia), a najważniejszą rolę odgrywa Święto Kupały.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama