Nowy numer 47/2020 Archiwum

Penderecki nagrodzony w Stambule

Krzysztof Penderecki odbierze w poniedziałek nagrodę za całokształt twórczości na Stambulskim Festiwalu Muzycznym. Uhonorowanie polskiego kompozytora odbędzie się podczas koncertu, na którym turecka publiczność usłyszy m.in. jego utwór "Ofiarom Hiroszimy - Tren".

Penderecki otrzyma nagrodę specjalną Stambulskiego Festiwalu Muzycznego "jako jeden z najwybitniejszych muzyków drugiej połowy XX w.". W twórczości Pendereckiego doceniono łączenie wielowiekowej tradycji muzycznej ze współczesnymi środkami wyrazu. Uznanie zdobyły też kompozycje kompozytora upamiętniające katastrofy XX w., m.in. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i atak 11 września.

Nagroda za całokształt twórczości, co roku przyznawana na festiwalu, ma stanowić wyraz wdzięczności i szacunku dla mistrzów, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój muzyki poważnej. W gronie laureatów nagrody znajdują się m.in.: izraelski dyrygent Daniel Barenboim, gruziński kompozytor Giya Kancheli, łotewski skrzypek Gidon Kremer i kompozytor turecki Nevit Kodalli.

Festiwal w Stambule jest najważniejszym przedsięwzięciem związanym z muzyką poważną w Turcji. W tym roku z powodu trwających protestów antyrządowych rozpoczął się on z opóźnieniem. Przeniesiono m.in. koncert inauguracyjny, który miał się odbyć w sali koncertowej w pobliżu pl. Taksim. Tam od końca maja stambulczycy demonstrują swoje niezadowolenie wobec polityki premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Koncert, na którym Penderecki odbierze nagrodę, odbędzie się w Aya Irini, bizantyjskiej świątyni z VI w. Jest ona zlokalizowana w najstarszej części miasta - Sultanahmet, gdzie obok siebie stoją zabytki z epoki bizantyjskiej i ottomańskiej.

W programie poniedziałkowego koncertu, obok dzieła laureata, znalazły się także koncert D-dur Igora Strawińskiego, symfonia fis-moll "Pożegnalna" Josepha Haydna i koncert fortepianowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpi Monachijska Orkiestra Kameralna, kierowana przez niemieckiego dyrygenta Alexandra Liebreicha. Partię solową koncertu Mozarta wykona pianistka Katia Buniatishvili.

Muzyka Pendereckiego w Turcji będzie również prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Izmirze. III Kwartet smyczkowy "Kartki z nienapisanego dziennika" 16 lipca wykona zespół założony przez polskich muzyków Apollon Musagete Quartet.

Stambulski Festiwal Muzyczny w tym roku odbywa się po raz 41. Jego gwiazdami są m.in. skrzypkowie Vadim Repin, Maxim Vengerov i Shlomo Mintz, pianistka Maria Joao Pires, śpiewaczka Magdalena Kożena oraz altowiolistka Kim Kashkashian. Łącznie zaplanowano 22 koncerty.

Uhonorowanie Pendereckiego nagrodą stanowi zapowiedź obchodów przypadającej w następnym roku 600. rocznicy ustanowienia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Ich organizacją po stronie polskiej zajmuje się m.in. Instytut Adama Mickiewicza. Obchody zapowiedzieli premier Polski Donald Tusk i premier Turcji Erdogan podczas wizyty szefa tureckiego rządu w Polsce w 2009 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama