Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dialog, zamiast osądu

Papież spotkał się z redakcją jezuickiego dwutygodnika „La Civiltà Cattolica”.

Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm” – powiedział papież.


Franciszek nawiązał do historii tego czołowego jezuickiego czasopisma, które istnieje od 163 lat. Przypomniał, że na początku miało ono charakter „bojowy” i często polemiczny, zgodnie z duchem tamtej epoki.

„Wasza wierność Kościołowi nadal wymaga, byście byli surowi wobec różnych form obłudy serca, które jest zamknięte, a więc chore. Wobec tego typu choroby trzeba być twardym. Jednak waszym głównym zadaniem nie jest budowanie murów, tylko mostów. Jest to nawiązywanie dialogu ze wszystkimi ludźmi, także z tymi, którzy nie wyznają wiary chrześcijańskiej, ale «rozwijają wspaniałe dobra ducha ludzkiego», a nawet z tymi, którzy «przeciwni są Kościołowi i w różny sposób go prześladują», jak mówi Sobór Watykański II. Tyle jest ludzkich kwestii do przedyskutowania i podzielenia się nimi, a w dialogu można zawsze zbliżyć się do prawdy, która jest darem Bożym, i wzajemnie się ubogacić. Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm” – powiedział papież.

W spotkaniu uczestniczył także generał Towarzystwa Jezusowego o. Adolfo Nicolás.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama