Nowy numer 49/2020 Archiwum

Były anglikanin ordynariuszem katolickiej diecezji

Były duchowny anglikański został biskupem katolickiej diecezji. Papież Franciszek mianował ordynariuszem diecezji East Anglia bp. Alana Hopesa.

69-letni hierarcha pochodzi z Oksfordu. Studiował teologię w King’s College w Londynie, po czym w 1968 r. został wyświęcony na kapłana w Kościele anglikańskim. Był nim przez 24 lata. Pracował w różnych parafiach Londynu, a w 1987 r. został kanonikiem katedry św. Pawła.

Pięć lat później przeszedł do Kościoła katolickiego. Po trzyletnich studiach otrzymał w 1995 r. święcenia kapłańskie (gdyż Kościół katolicki nie uznaje święceń anglikańskich). Przez dwa lata był wikariuszem w Kensington, a następnie proboszczem w Chelsea. W 1999 r. został wikariuszem sądowym, a w 2001 r. wikariuszem generalnym archidiecezji westminsterskiej. Od stycznia 2003 r. był jej biskupem pomocniczym. W łonie Konferencji Biskupiej Anglii i Walii kieruje Komitetem ds. Liturgii.

Diecezja East Anglia (Wschodnia Anglia) istnieje od 1976 r. Jej siedziba znajduje się w Norwich. Po śmierci bp. Michaela Evansa w lipcu 2011 r., przez dwa lata pozostawała bez ordynariusza.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama