Nowy numer 49/2020 Archiwum

Lefebryści chcą "powrotu Rzymu do Tradycji"

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jest przekonane o konieczności powrotu Rzymu do Tradycji, tak jak ją rozumiał abp Marcel Lefebvre. Jednocześnie jet otwarte na rozmowy ze Stolicą Apostolską - zapewnił bp Bernard Fellay.

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jest niezmiennie przekonane o konieczności powrotu Rzymu do Tradycji, tak jak ją rozumiał abp Marcel Lefebvre a jednocześnie jet otwarte na rozmowy ze Stolicą Apostolską - zapewnił jego przełożony generalny, bp Bernard Fellay. W związku z przypadającą 30 czerwca 25. rocznicą udzielenia przez abp Lefebvre'a bez zgody papieża sakry biskupiej czterem kapłanom, udzielił on wywiadu czasopismu amerykańskich lefebrystów, Angelus. Jednocześnie zagroził, że jeśli ponownie doszłoby do sytuacji, analogicznej do tej sprzed ćwierć wieku, to dziś Bractwo jest gotowe "podjąć te same środki", czyli udzielić sakry bez zgody Ojca Świętego.

Bp Fellay usiłuje bronić decyzji o udzieleniu przed 25 laty sakry bez zgody papieża. Podkreśla znaczenie abp Marcela Lefebvre'a, którego dzieło i osoba otaczana jest w seminariach Bractwa szczególną czcią. Zauważa, że choć nie spełniły się wypowiedziane w 1988 roku przezeń słowa, iż w ciągu 5-6 lat Rzym powróci do Tradycji, to jednak zgodzono się na powszechną możliwość sprawowania liturgii w języku łacińskim, sprzed II Soboru Watykańskiego, czy też doszło do zniesienia ekskomuniki na czterech biskupów wyświęconych 30 czerwca 1988 roku. Jeden z nich, bp Richard Williamson 24 października 2012 roku został wykluczony z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Obecnie więc ma ono trzech biskupów. Pytany czy w obliczu wzrostu liczby wiernych i duchowieństwa liczba trzech hierarchów wystarcza, bp Fellay stwierdza: "Gdyby okoliczności, które skłoniły abp Lefebvre'a do podjęcia decyzji [udzielenia sakry bez zgody papieża] zaistniały, ponownie podejmiemy te same środki".

Inne z pytań dotyczy braku rezultatów rozmów ze Stolicą Apostolską odnośnie do normalizacji sytuacji kanonicznej Bractwa. Bp Fellay przypomniał, że inicjatywa tych rozmów wyszła z Rzymu, a nie ze strony lefebrystów. Jego zdaniem w Kościele obowiązują nadal zasady wprowadzone w okresie II Soboru Watykańskiego, a Bractwo nie ma szans na zachowanie w nim swojej tożsamości. Oczekuje on głębokich zmian, których powinien dokonać papież. W związku z tym apeluje o modlitwę i ofiary, aby Rzym powrócił do Tradycji, tak jak ją rozumie Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Ufa przy tym, że ów oczekiwany powrót dokona się w kolejnych 25 latach. Zaś jako zadanie dla uczczenia 25. rocznicy sakry z 30 czerwca 1988 roku zaleca uczczenie abp Marcela Lefebvre'a i zapoznawanie się z jego myślą.

Należy przypomnieć, że najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę zwyczajną w Kościele sprawuje Ojciec Święty, zaś biskup, który bez papieskiego mandatu konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, podlegają ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama