Nowy numer 28/2018 Archiwum

Katolicki uniwersytet w Madabie

W Madabie w Jordanii odbyła się 30 maja uroczysta inauguracja uniwersytetu amerykańskiego. Ta katolicka uczelnia powstała z inicjatywy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. W ceremonii wzięło udział wielu dostojnych gości.

Byli wśród nich: król Jordanii Abdullah II, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal oraz dobroczyńcy, profesorowie i studenci.

„Młodzież jest przyszłością ludzkości i Kościoła” – podkreślił w swoim wystąpieniu kard. Sandri. W imieniu Papieża Franciszka życzył narodowi i wspólnocie chrześcijańskiej Jordanii „pomyślności, braterstwa i pokoju”. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich zachęcił profesorów, studentów oraz wszystkich wspierających uniwersytet, aby byli „odważnymi świadkami prawdy, która jednoczy, a nie dzieli”.

Patriarcha Fouad Twal podziękował królowi Jordanii za zaangażowanie w rozwój sektora edukacyjnego. „Wierzymy – dodał – że edukacja posiada realną siłę pozytywnej przemiany serc młodej generacji, pomagając w budowaniu prosperującej społeczności i silnego narodu”.

Celem tej katolickiej uczelni, wyjaśnił patriarcha, „jest promowanie poznania naukowego, mądrości etycznej, dialogu międzykulturowego, tolerancji, pokoju i rozwoju w regionie”.

Utworzenie amerykańskiego uniwersytetu w Madabie, mieście w północno-zachodniej Jordanii  jest kontynuacją zaangażowania Kościoła w edukację opartą na chrześcijańskich wartościach.

Kamień węgielny pod katolicki uniwersytet w Madabie poświęcił 9 maja 2009 r. Benedykt XVI podczas swojej wizyty apostolskiej w Jordanii. Od 2011 r. uczelnia prowadzi regularne zajęcia, na które uczęszcza aktualnie 800 studentów. Po zakończeniu rozbudowy struktura uniwersytecka będzie mogła przyjąć do 8000 studentów. Jest przewidzianych ok. 20 specjalizacji w dziedzinie technologii informatycznej, ekonomii oraz medycyny i służb sanitarnych.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama