Nowy numer 28/2018 Archiwum

Oszczędne święto

Pod znakiem skromnej oprawy i oszczędności w Rzymie odbyła się w niedzielę parada wojskowa z okazji Święta Republiki. Upamiętnia ono referendum z 1946 roku, w którym obywatele Włoch opowiedzieli się za zniesieniem monarchii.

Aleją Fori Imperiali, prowadzącą od Koloseum do Placu Weneckiego, 3300 żołnierzy wszystkich formacji i przedstawicieli różnych służb przemaszerowało przed prezydentem Giorgio Napolitano, premierem Enrico Lettą, przewodniczącymi obu izb parlamentu Laurą Boldrini i Pietro Grasso.

Podobnie jak w zeszłym roku, gdy wprowadzono surowy program oszczędności w ramach uzdrawiania finansów państwa, także i w tym nad Wiecznym Miastem nie odbył się podziwiany zawsze pokaz specjalnej eskadry włoskich sił powietrznych Frecce Tricolori (Trzykolorowe strzały). To jeden z najlepszych na świecie zespołów akrobacyjnych.

Ze świątecznego przeglądu wojsk wyłączono również udział oddziałów konnych wojska, policji i karabinierów.

Parada kosztowała, jak podano, 1,5 miliona euro. Na jej trasie zebrały się tysiące ludzi.

Przemarsz otworzyła orkiestra karabinierów. Za nią przeszły oddziały wojsk lądowych, marynarki wojennej, lotnictwa, Gwardii Finansowej, policji, Gwardii Leśnej, policji więziennej, straży pożarnej, straży miejskiej z Rzymu, Obrony Cywilnej.

Wybrany w kwietniu na drugą kadencję prezydent Napolitano w ramach cięć wprowadzonych w Pałacu Prezydenckim odwołał tradycyjne przyjęcie dla przedstawicieli władz, działaczy życia społecznego i ambasadorów.

 

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama