Nowy numer 15/2020 Archiwum

Propozycje prorodzinne prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek spotka się z szefami klubów parlamentarnych ws. przygotowanego w jego kancelarii programu polityki rodzinnej - dowiedziała się PAP w Pałacu Prezydenckim. Nowa formuła ulgi na dzieci, "karta dużych rodzin", tanie mieszkania na wynajem - to niektóre z propozycji.

Program, zawierający 44 rekomendacje, będzie w najbliższym czasie przedmiotem konsultacji z rządem, pracodawcami i organizacjami społecznymi. Prezydent, jak podkreślono w dokumencie, uważa, że pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją obecnie przed Polską.

Jak wynika z piątkowych informacji PAP, Bronisław Komorowski chce, by rozwiązania zaproponowane w programie stały się przedmiotem politycznego konsensusu, stąd pomysł szerokich konsultacji; niewykluczona jest inicjatywa ustawodawcza w kwestii zawartych w dokumencie propozycji.

Wśród nich wskazano potrzebę ustanowienia kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa. Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin" ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.

W programie jest też mowa o konieczności opracowania, wspieranego ze środków publicznych, programu mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach; potrzebie zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3; wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach, a także obowiązkowego nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie".

« 1 »

Polecamy

 • gosc-i-mira
  24.05.2013 16:30
  Wychowanie w jakiej rodzinie.

  Proszę o sprecyzowanie, by znów nie było niespodzianek.
  doceń 5
 • Stanisław_Miłosz
  25.05.2013 00:30

  "potrzebę ustanowienia kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa."

   

  Ciekawe od czego odliczać sobie będą bezrobotni? Lub niepracujące by zajmować się dziećmi małżonki i małżonkowie?  :o

  Już wiem! Od podatku który nasz Vincent geniusz finansów na nich nałoży: od podatku od zaniechanych korzyści!

  Uff, jak się dobrze, niestereotypowo pomyśli, to na wszystko sposób się znajdzie.

   

  doceń 2
 • jędruś
  25.05.2013 12:08

  Komoruski nie narzeka na brak dzieci, kasy i mieszkań .Jego dzieciaki mogą być przez przezornego papę finansowo ustawieni na długi czas -Bieda innych interesuje go w dniach świątecznych z okazji akcji "dobroczynnych",których wpływy i tak są dzielone jako jałmużna dla potrzebujacych!!!
  Reszta to polityczny piar spod żyrandola!!!.
  doceń 0
 • dawid
  26.05.2013 14:07
  44 Propozycje wow. proponuje dwie 200 zl miesiecznie za dziecko i 25 % czynszu na zachodzie te kwoty sa 4x wieksze ale od czegos trzeba zaczac. rece i nogi opadaja jak sie tego slucha, becikowe reaktywacja
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama