Nowy numer 24/2021 Archiwum

Robotnicy modlili się w Kaliszu

Robotnicy z całego kraju i ich pracodawcy przyjechali w środę do Kalisza w ramach 21. pielgrzymki do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego. Wśród kilkudziesięciu delegacji byli m.in. stoczniowcy, górnicy, energetycy, hutnicy, kolejarze i rolnicy.

1 maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa - patrona ludzi pracy. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Święty Józef: człowiekiem wiary".

W homilii do pielgrzymów biskup senior diecezji kaliskiej Stanisław Napierała powiedział, że pracę św. Józefa cechowała doskonała moralność, która wyrastała z jego głębokiej wiary. "Natomiast dziś coraz bardziej odchodzi się od wiary w Boga w życiu społecznym i publicznym. Modą staje się życie jakby Boga nie było. W różnych formach wdziera się ateizm" - powiedział biskup.

Według bpa Napierały odchodzenie od wiary w Boga powoduje nie tylko odchodzenie od norm moralnych i etycznych - powoduje działania irracjonalne, działania wbrew rozumowi i logice. "Irracjonalne działania są zauważalne także w Polsce, szczególnie w dziedzinie pracy. Przykład: Niedawno wydłużono o dwa lata czas pracy potrzebny do emerytury. Łączy się to z powiększeniem zapotrzebowania na podaż pracy. Tymczasem pracy ubywa. Jest jej coraz mniej. Liczba Polaków wyjeżdżających za granicę zrówna się niedługo z liczbą bezrobotnych w kraju. Ci zaś, którzy w kraju mają pracę żyją w coraz większym napięciu i lęku przed jej utratą. Muszą być spolegliwi i posłuszni. Muszą bardzo się pilnować, by przypadkiem nie zejść z linii politycznej poprawności. To chore. To irracjonalne" - powiedział biskup Napierała.

Pielgrzymkę do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego organizuje Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Jej przewodniczący Piotr Duda powiedział PAP, że robotnicy przyjechali do sanktuarium patrona robotników modlić się o godną i bezpieczna pracę.

"Nie modlimy się o pracę w ogóle, ale o godną pracę, z wypowiedzi niektórych pracodawców i polityków wynika, że robotnicy powinni cieszyć się, że w ogóle mają jakąkolwiek pracę. My uważamy, że w XXI wieku pewne standardy obowiązują i to nie tylko w UE, ale także w naszym kraju. Praca godna pozwala pracownikowi po ciężkiej pracy, nie tylko na utrzymanie siebie, ale i rodziny, modlimy się także o pracę bezpieczną, bo przecież dużą część swego życia spędzamy w zakładzie pracy" - powiedział PAP Duda.

Pielgrzymi złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Kaliszu. "1. maja to jest także dzień drugiej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, który tak wiele mówił o godnej pracy, który mówił, że człowiek w pracy jest podmiotem, a nie przedmiotem" - powiedział Duda. Kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce. Znajdujący się tutaj obraz Świętej Rodziny pochodzi z 1670 r. W 1997 r. modlił się przed nim papież Jan Paweł II. Po mszy na placu wokół Bazyliki rozpoczął się festyn rodzinny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama