Nowy numer 24/2021 Archiwum

"Bezrobotny" biskup

Niemiecki biskup Stephan Ackermann zarejestrował się jako bezrobotny.

Ordynariusz Trewiru, biskup Stephan Ackermann (lat 49) zarejestrował się w miejscowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Jak oświadczył, chciał na własnej skórze doświadczyć, jak to jest znaleźć się w takiej sytuacji i z jakimi wyzwaniami człowiek jest wtedy konfrontowany. Biskup wypełnił już wszystkie dokumenty oraz ankietę, a teraz czeka na wyznaczenie mu rozmowy kwalifikacyjnej.

Bp Ackermann, który od kwietnia 2009 r. jest ordynariuszem w Trewirze, najstarszej niemieckiej diecezji katolickiej, jest znany z różnych inicjatyw solidarnościowych na rzecz pomocy ludziom przez dłuższy czas pozbawionym pracy. Wielokrotnie przekonywał swoich kapłanów, że bezrobocie jest także poważnym problemem duszpasterskim, gdyż niesie negatywne skutki nie tylko dla osoby pozbawionej pracy, ale także dla jego rodziny oraz bliskich.

Pomoc bezrobotnym w diecezji trewirskiej prowadzona jest od ponad 30 lat w przez struktury kościelne pod hasłem „Akcja praca”. Diecezja trewirska jest jedną z siedmiu diecezji katolickich w Niemczech, na obszarze których katolicy stanowią jeszcze większość mieszkańców. Bp Ackermann stoi także na czele specjalnej komisji powołanej przez Konferencję Episkopatu Niemiec do wyjaśnienia przypadków pedofilii wśród duchownych katolickich.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się