Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

W najbliższą sobotę (6 kwietnia) w Przemyślu po raz pierwszy odbędzie się pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem w wyniku poronienia samoistnego.

Ks. Marek Machała, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji przemyskiej, przypomina, że zgodnie z nauką Kościoła, te dzieci cieszą się oglądaniem Pana Boga, a obowiązkiem wspólnoty jest otoczenie troską w cierpieniu rodziców.

- Kościół z wielką troską podchodzi do każdego ludzkiego bólu. Naszym zadaniem, ponieważ wszyscy należymy do Kościoła, jest wspieranie rodziców, którzy doświadczają tak bolesnej straty i umacnianie ich nadziei, że to dziecko żyje w Bogu, nie jakoś częściowo, ale jest w pełni szczęśliwe – mówi.
Uroczystość rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Po niej szczątki dzieci zostaną przewiezione na Cmentarz Zasański, gdzie zostaną złożone w specjalnie przygotowanej mogile. Będzie ona służyć w przyszłości wszystkim, którzy będą tego potrzebować.

Ks. Machała wyjaśnia, że bezpośrednią inspiracją do zorganizowania pogrzebu był dramatyczny list jednej z pacjentek przemyskiego szpitala, która prosiła o spalenie malutkiego ciała jej dziecka po poronieniu. Uzasadniała to tym, że jest bez pracy, nie ma ubezpieczenia i nie stać jej na zorganizowanie pogrzebu.
Dla dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, Urząd Stanu Cywilnego może wydać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Należy w tym celu przynieść odpowiednie dokumenty ze szpitala.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama