Nowy numer 20/2019 Archiwum

Zmarł o. Antoni Jozafat Nowak

Zmarł o. Antoni Jozafat Nowak OFM, profesor zwyczajny i doktor habilitowany Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, antropolog i psycholog. Miał 78 lat.

W latach wojennych ojciec Jozafat jako kilkuletni łącznik wspomagał Armię Krajową działającą w jego rodzinnych Panewnikach. W roku 1952 wstąpił do franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Herberta Bednorza przyjął w 1961 r.

W latach 1961-1964 studiował psychologię w KUL, w latach 1963-1964 psychiatrię w Akademii Medycznej w Lublinie. W 1968 obronił doktorat z psychologii. Po studiach w Salzburgu habilitował się w roku 1979 w KUL.

Był kierownikiem Katedry Psychologii Życia Wewnętrznego w Instytucie Teologii Duchowości KUL, oraz kuratorem Katedry Duchowości Akcji Katolickiej.

Ojciec Nowak wykładał antropologię, psychologię, teologię duchowości, medycynę pastoralną w KUL-u oraz w seminarium duchownym swej macierzystej prowincji zakonnej - Wyższym Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Był recenzentem i promotorem wielu prac i przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem dorobku naukowego do profesury wielu polskich duchownych. Bierze aktywny udział w krajowych i zagranicznych sesjach naukowych.

O. Antoni Jozafat Nowak zmarł 23 marca w klasztorze franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL