Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papieski herb i hasło

Papież Franciszek zachowa ten sam herb, którym miał jako biskup Buenos Aires. Również zawołanie papieskie pozostanie bez zmian: „Miserando atque eligendo”.

Zawołanie papieża pochodzi z komentarza św. Bedy Czcigodnego (doktor Kościoła, angielski benedyktyn z VIII wieku) do Ewangelii św. Mateusza. Konkretnie chodzi o jego kazanie do opisu powołania Mateusza (9, 9-13).

Św. Beda pisze: „Vidit ergo Iesus publicanum, et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi, Sequere me”. (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ go umiłował, wybrał go, i powiedział mu: Pójdź za mną). Spojrzenie przez oczy miłosierdzia powołuje słabych do posługi. Ukochany i dlatego wybrany. Tak można by opisowo przetłumaczyć zwięzłe łacińskie zawołanie.

Homilia Bedy Czcigodnego znajduje się w Liturgii Godzin ze Święta św. Mateusza. To hasło wiąże się z duchową drogą papieża Franciszka. Jako 17-letni chłopak w święto św. Mateusza w 1953 roku doświadczył silnie, osobiście Bożej miłości. Odbył spowiedź, podczas której poczuł się dotknięty Bożym miłosierdziem.

Podjął wówczas decyzję o wyborze życia zakonnego śladami św. Ignacego z Loyoli, czyli postanowił służyć Bogu w zakonie jezuitów. Kiedy został biskupem nawiązał do tamtej pierwszej decyzji i wybrał wyrażenie św. Bedy „miserando atque eligendo” jako zawołanie biskupie. Teraz będzie ono także hasłem jego pontyfikatu.

Papieski herb i hasło   Herb papieża Franciszka Henryk Przondziono/GN Tarcza herbu biskupiego pozostaje bez zmian, zmienia się tylko jej obramowanie. Pojawiają się klucze św. Piotra, mitra i paliusz – symbole papieskie. Symbol IHS z krzyżem wpisany w słońce to symbol zakonu jezuitów (IHS – to monogram imienia Jezus).

Gwiazda na dole po lewej symbolizuje Maryję. Po prawej stronie znajduje się gałązka kwitnącego nardu (nie są to winogrona!). W ikonograficznej tradycji hiszpańskiej św. Józef był przedstawiany z gałązką nardową w ręce. Papież wskazuje więc na Maryję i św. Józefa jako swoich patronów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Polak mały.
  19.03.2013 21:41
  Dlaczego nie widzę na papieskim herbie KRZYŻA!!!!Istoty chrześcijaństwa!
  doceń 0
 • Polak mały.
  19.03.2013 21:56
  Już chyba 10 minut temu napisałem mój komentarz,a jeszcze się nie ukazał.Czy ten komentarz jest niewłaściwy?Czuję się jak bym naraził się jakiemuś partyjnemu aparatczykowi.To musi długo trwać,pytanie zasadne!!!
  doceń 0
 • oikomenik
  20.03.2013 18:15
  wręcz przeciwnie. To jest właściwa interpretacja, gdyż pierwotnie są to greckie litery IES skrót od Jezus, ze znaczkiem na górze oznaczającym skrót. Wydaje się, że rozwinięcie skrótu "IHS" i dorabianie do tego interpretacji, by pasowało do treści, którą chce się przekazać, jest późniejszym pomysłem, w środowiskach z niewielką znajomością greki.
  doceń 3
 • emi
  23.05.2013 19:40
  proszę nie wprowadzać w błąd. herb Watykanu obecnie wygląda następująco (z oficjalnej strony Watykanu). gwiazdę pięcioramienną zastapiono ośmioramienną. http://www.vatican.va/holy_father/francesco/elezione/stemma-papa-francesco_it.html
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL