Nowy numer 20/2024 Archiwum

Prosty rachunek

Gdy doszedłem do rodowodu Jezusa – „książki telefonicznej”, przy której zawsze ziewałem, coś mnie podkusiło i zacząłem liczyć.

To było tuż po rekolekcjach Augustyna Pelanowskiego, w czasie których przekonywał nas, że w Biblii nie ma ani jednego zbędnego słowa. Żadnych przypadków. Poszedłem do spowiedzi. Kapłan kazał mi w ramach pokuty przeczytać Ewangelię Łukasza.

Zacząłem czytać. Gdy doszedłem do rodowodu Jezusa – „książki telefonicznej”, „spisu lokatorów”, przy którym zawsze mniej lub bardziej dyskretnie ziewałem coś mnie podkusiło i zacząłem liczyć.

„Jezus był synem Józefa, syna Helego, syna Mattata, syna Lewiego, syna Melchiego, syna Jannaja…”. I tak dalej.

Policzyłem i wyszło mi, że Józef był w kolejności 76, a Jezus… 77! Błyskawicznie przypomniałem sobie słowa Jezusa mówiącego o przebaczaniu: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

„Ile razy mam przebaczać?”. „Tyle razy, ile Ja wam przebaczyłem”.

Ważna jest ta 77-krotna powtarzalność. Przebaczenie nie jest jednorazowym aktem, po którym dusze zalewa błogi pokój, a ofiara ma ochotę rzucić się z błogosławieństwem na ustach na szyję agresora. Jest aktem powtarzalnym. Przebaczaj. Pierwszy, raz, drugi, trzeci, czwarty…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza