Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Prasa "używa sobie" na papieżu

Wbrew prośbom ks. Lombardiego media przekręcają wiadomości z Watykanu

Międzynarodowa prasa głównego nurtu nie ustaje w spekulacjach wokół konklawe i opisywaniu hipotetycznych powodów rezygnacji Benedykta XVI z papieskiego urzędu. Dla większości tytułów to także kolejna okazja do wściekłej krytyki papieża. Portal Vatican Insider opisując zawartość artykułów w międzynarodowej prasie, pisze o tym jak prasa „używa sobie” na ustępującym papieżu.
Media piszą o „samotności krótkodystansowego papieża” i nie ustają w spekulacjach na temat tego, jaki wpływ na decyzję o rezygnacji miał dokument opracowany przez trzech kardynałów badających sprawę kradzieży dokumentów zastrzeżonych z apartamentu papieskiego – określaną jako afera „vatileaks”.

Lewicowy „Guardian” uważa, że choć watykański rzecznik zaprzeczył, by abdykacja papieża miała związek z treścią zebraną w dokumentacji poufnej na temat przecieków, uważa, że raport ujawnia siatkę działających w Watykanie księży-gejów. Spekulacje te powtarza na swych stronach „The Irish Times”, a „The Daily Telegraph” pisze o tym, że konklawe zostało „zbrukane skandalem, zanim się zaczęło”. Wśród hierarchów, którym w świetle poufnego raportu stawia się zarzut ukrywania skandali seksualnych z udziałem księży mają być, zdaniem brytyjskiej gazety, kardynałowie: Timothy Dolan, Roger Mahony, Justin Rigali, Godfried Danneels, Seán Brady. Natomiast agencja Reutera powołując sie na swoje anonimowe źródło w Watykanie, przedstawia obraz papieża Benedykta XVI, który czuł się coraz bardziej samotny i izolowany w Watykanie.

Na niedawnej konferencji prasowej dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał ludzi mediów, by przekazywali opinii publicznej wiadomości oficjalne i potwierdzone. Zauważył, że wiele „newsów” jest zupełnie bezpodstawnych i podawanych przez autorów nie znających życia i dynamiki Stolicy Apostolskiej i Kościoła.


 

« 1 »

Zobacz także

 • db
  23.02.2013 14:32

  Takie oczernianie ludzi, kierowane ogromną nienawiścią i innymi pobudkami, jest po prostu OBRZYDLIWOŚCIĄ!
  Piąte przykazanie: nie zabijaj...słowem!

 • Kamil
  23.02.2013 16:07
  Papież nie zasłużył na krytykę, jeśli już to kuria rzymska.
  doceń 1
 • oikomenik
  23.02.2013 16:53
  jak sie kogos nie lubi, to sie zawsze sposob na "skopanie" znajdzie...
  "Mnie nienawidzili i was nienawidziec beda"
  doceń 4
 • MacBlacker
  26.02.2013 14:25
  Jak ktoś czyta lewackie szmatławce, to niech sobie czyta - mądrym ludziom nie zaszkodzą, a głupich i tak siać nie trzeba.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL