Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł laureat dwóch Oscarów

W wieku 84 lat zmarł Stefan Kudelski, laureat dwóch Oscarów i dwóch nagród Emmy. Wynalazł pierwszy przenośny magnetofon profesjonalny Nagra.

Kudelski urodził się w 1929 roku w Warszawie. Jego ojcem chrzestnym był ostatni przedwojenny prezydent Warszawy Stefan Starzyński. W roku 1939 Kudelscy ewakuowali się  przez Rumunię i Węgry  do południowej Francji.  Po inwazji niemieckiej na Francję znaleźli się w na terenach administrowanych przez rząd Vichy.

Ojciec Kudelskiego brał udział we francuskim ruchu oporu, ale po wykryciu przez Niemców miejscowej siatki  musiał uciekać wraz z rodziną do Szwajcarii. Za swoje zasługi oboje rodzice Kudelskiego uhonorowani zostali francuskim Krzyżem Wojennym.

W 1951 roku Stefan Kudelski zbudował magnetofon Nagra, który był później wykorzystywany w branży filmowej, radiowej i telewizyjnej. Kudelski prowadził doświadczenia w domowym laboratorium tylko w wolnym czasie, gdyż pracownie wydziałowe politechniki nie dysponowały odpowiednim wyposażeniem.

Właśnie w takim aboratorium powstał pierwszy model magnetofonu Nagra.Kudelski stale udoskonalał swój produkt, a tranzystorowa wersja Nagra III z roku 1957 stała się w latach sześćdziesiątych technologiczną rewelacją. Dzięki jakości wykonania i niezawodności Nagra stała się podstawowym typem magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie.

Kudelski otrzymał za niego cztery nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej — dwie nagrody naukowo-techniczne (1965, 1977) oraz dwie statuetki Oscara (Nagrodę za Zasługi — Award of Merit w 1978 i honorową nagrodę Gordona E. Sawyera w 1990), ponadto dwie nagrody przemysłu rozrywkowego Emmy i wiele innych.

 Założona przez Stefana Kudelskiego w latach pięćdziesiątych firma funkcjonuje do dziś i jest liczącym się na rynku przedsiębiorstwem. Produkuje m.in. najwyższej klasy rejestratory dźwięku, dekodery telewizji cyfrowej (w branży tej firmy Kudelskiego mają 40% udział w rynku), wzmacniacze elektroakustyczne, urządzenia elektroniczne klasy zarówno profesjonalnej jak i najwyższej hi-fi oraz urządzenia taryfikujące do parkingów.  Firmą zarządza  najstarszy syn Stefana Kudelskiego – Andrzej.  

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także