Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zanikające małżeństwa

Według ekspertów The Centre for Social Justice (CSJ) w 2050 roku w Wielkiej Brytanii małżeństwa będą w mniejszości. Rząd nie podejmuje żadnych działań, by zapobiegać rozpadowi rodzin.

Badania wykazują, że najgorzej przedstawia się sytuacja w grupie osób zarabiających najmniej. W tej grupie tylko 50 procent rodziców to małżeństwa. Natomiast w grupie osób z klasy średniej i wyższej o dochodach ponad 90 tysięcy funtów wskaźnik ten wynosi prawie 90 procent.

Według CSJ konieczne są działania dotyczące polityki prorodzinnej mające na celu wzmocnienie roli małżeństwa przede wszystkim w najbiedniejszych społecznościach. Rozpad rodzin, rosnąca liczba rozwodów i związków nieformalnych to poważny problem, który wymaga kompleksowej analizy i programu naprawczego – uważają przedstawiciele CSJ.

Raport opracowano na podstawie danych pochodzących z najnowszego spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii. Z przeprowadzonych przez badaczy kalkulacji wynika, że już w 2031 roku rodzin powiązanych węzłem małżeńskim będzie 57 procent, a w 2047 ich udział spadnie do 49,5 procent.

 

 

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także