Nowy numer 15/2020 Archiwum

Luteranie przeciwni ordynariatom

Światowa Federacja Luterańska nie chce ekumenizmu „po watykańsku”

Z „wielką obawą” przyjęła Światowa Federacja Luterańska niedawną wypowiedź prefekta Kongregacji Nauki Wiary o możliwości utworzenia w Kościele katolickim specjalnych struktur dla byłych luteranów, analogicznych do tych, jakie powstały dla byłych anglikanów. Abp Gerhard Müller wspomniał o tym podczas prezentacji książki o teologii Benedykta XVI. Potwierdził wówczas, że w Watykanie rozważa się taką możliwość.

Słowa hierarchy spotkały się z negatywną reakcją sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej, pastora Martina Jungego. Przyznaje on, że należący do tego Kościoła wierni mają pełne prawo zmiany wyznania. Niepokój jednak budzi możliwość utworzenia dla nich specjalnych struktur ułatwiających im utrzymywanie własnej tożsamości i tradycji w obrębie Kościoła katolickiego.

Światowa Federacja Luterańska zwraca tu uwagę na ekumeniczne reperkusje takiej ewentualności, zwłaszcza gdy chodzi o dialog na temat eklezjologii. Byłby to także jej zdaniem „zły znak” dla luteranów na świecie przygotowujących się do obchodów 500-lecia Reformacji „w duchu ekumenicznego zrozumienia i współpracy”. Pastor Junge zapewnia jednak w imieniu Federacji o stałym zaangażowaniu w sprawę jedności chrześcijan.

« 1 »

Polecamy

 • ks. Paweł
  20.01.2013 21:13
  Pracuję przez ścianę z byłym pastorem luterańskim. W minionym roku wraz z rodziną dokonał on radykalnego kroku i przystąpił do Kościoła Katolickiego. Opowiada jak wielu jego kolegów pastorów przygotowuje się do tego samego kroku. Oni to właśnie prosili Stolicę Apostolską o Ordynariat podobny do anglikańskiego. Jest to więc inicjatywa oddolna, która jak najbardziej ma prawo istnienia i oby doszła do skutku!
  doceń 15
 • YYKTD
  21.01.2013 09:38
  Proszę się nie obawiać! Ekumenizm jest przecież czymś zewnętrznym i nie ma nic wspólnego z przyjmowaniem do wnętrza Kościoła byłych luteran, anglikanów czy kogokolwiek innego. Przecież Kościół nie narzuca nic protestantom; oni, jako wolni ludzie, dokonują wyboru w wolności.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama