GN 3/2021 Archiwum

Filmowe Globy rozdane

Po raz 70. w Hollywood odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody „Złotych Globów” przyznawanej corocznie za filmy i seriale przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy

Wielki sukces odniósł film Bena Afflecka „Argo", który zdobył nagrodę w kategorii dramatu. Afflec został uznany też a najlepszego reżysera.  Znany z polskich ekranów film opowiada o akcji wywiezienia z Iranu  pracowników ambasady USA w Teheranie, którym w ostatniej chwili przez zajęciem ambasady przez Irańczyków w 1979, udało się opuścić teren placówki, ale nie mogli wyjechać legalnie z kraju. Film Afflecka kandyduje również do Oscara.

„Nędznicy” Toma Hoopera zdobyli nagrodę jako najlepszy film w kategorii komedii lub dramatu. W filmie  w roli Jeana Valjeana wystąpił Hugh Jackman, Russell Crowe a w roli prześladującego  go inspektora policji Javerta.

Jedyną nagrodę dla faworyzowanego filmu „Lincoln” Stevena Spielberga zdobył Daniel Day-Lewis, który uznany został najlepszym aktorem dramatycznym.

Za najlepszą aktorkę uznano Jessicę Chastain, która w filmie „Wróg numer jeden"  zagrała agentkę CIA ścigającą Osamę bin Ladena.

„Miłość" Michaela Hanekego otrzymała nagrodę za najlepszy film obcojęzyczny.

1. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w styczniu 1944 roku w studiach 20th Century Fox w Los Angeles.

 

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także