Nowy numer 03/2020 Archiwum

Krzyż w sejmie zostanie

Sąd Okręgowy w Warszawie podczas rozprawy 14 stycznia oddalił powództwo Ruchu Palikota, który domagał się usunięcia krzyża z sali obrad plenarnych Sejmu RP. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest jednomyślne.

Już na pierwszej rozprawie Sąd Okręgowy oddalił wszystkie wnioski dowodowe powodów, włącznie z ich przesłuchaniem.

Zdaniem posłów Ruchu Palikota m.in. Janusza Palikota i Romana Kotlińskiego, powieszenie krzyża w miejscu publicznym jest niezgodne z Konstytucją, Konkordatem oraz ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. W związku z takim naruszeniem wolności sumienia i wyznania, domagali się w pozwie cywilnym, aby kancelaria Sejmu usunęła krzyż z sali obrad plenarnych. Ich zdaniem, krzyż wpływa na podejmowane w Sejmie decyzje.

Reprezentująca Sejm Prokuratoria Generalna wnosiła o oddalenie pozwu. Argumentowała ona, że symbol religijny nie narusza dóbr osobistych i nie może być "źródłem krzywdy", a pozew jest "nadużyciem prawa", bo powodowie sami naruszają dobra innych osób.

Wyrok jest nieprawomocny - można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota przekonywał, iż politykom chodzi głównie o to, by sąd wypowiedział się, czy w przestrzeni publicznej można wieszać symbole religijne. Bo jeśli się okaże, że można, to w sejmowej sali obrad powinno wisieć więcej symboli - dodał.

« 1 »
 • Zatroskany
  14.01.2013 16:57
  Sąd oddalił zgodnie z logiką, to dobrze.
  Módlmy się by do Ruchu P wrócił rozum, aby /jeżeli już są/ jednak do czegoś się przydali. Jak dotychczas to tylko szkodzą.
  doceń 3
 • Jędruś
  14.01.2013 17:30
  "Kto z mieczem wojuje,od miecza zginie"!.
  doceń 0
 • Moim zdaniem..
  14.01.2013 19:11
  jeżeli pozew tak był skonstruowany, jak czytamy, to sąd ma rację. Dobra osobiste to ściśle określony katalog i kiedy zostają naruszone tez prawo o tym mówi. Pozew nie miał prawnego uzasadnienia.

  Zas stwierdzenie posła Rozenka z Ruchu Palikota który przekonywał, iż politykom chodzi głównie o to, by sąd wypowiedział się, czy w przestrzeni publicznej można wieszać symbole religijne jest małoprzekonuwujące, bo sprawa i pozew dotyczy konkretnego krzyża i miejsca w którym wisi.

  Czym innym jest oczywiście pytanie, czy symbole religijne moga wisiec w miejscach publicznych w zgodzie z konstytucją i charakterem państwa niewyznaniowego ? Ale to temat na odrebną dyskusję.
  doceń 6
 • Kuba
  21.01.2013 23:35
  @Koren ha!ha! WYGRAŁEŚ!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama