Nowy numer 2/2021 Archiwum

Gejom: niet

W Rosji rośnie liczba przeciwników propagandy homoseksualnej.

Tę tendencję potwierdziły ogólnokrajowe badania przeprowadzone przez Fundację „Opinia Społeczna” (FOM) jedną z największych rosyjskich pracowni badania opinii publicznej. Wynika z nich, że w stosunku do ubiegłych lat, rośnie w Rosji liczba osób nie zgadzających się na propagowanie w przestrzeni publicznej postaw homoseksualnych. Jeśli w 2006 r. sprzeciw wobec propagowania homoseksualizmu wyrażało 47 proc. badanych, w roku ubiegłym ich liczba wzrosła do 58 proc.

Z badań wynika, że liczba przeciwników takich zachowań jest większa wśród młodszego pokolenia Rosjan. Największy sprzeciw wobec propagowania homoseksualizmu wyrażali ludzie przed 30 rokiem życia. Ten stan nastrojów przełożył się na akty prawne zabraniające propagowania postaw homoseksualnych wśród niepełnoletnich oraz we wszystkich szkołach. Wprawdzie Duma Państwowa, obawiając się negatywnej reakcji międzynarodowej, nie przyjęła takiego prawa w stosunku do całej Rosji, ale z sukcesem przeprowadziły ją poszczególne samorządy terytorialne.

Pierwszą ustawę „antygejowską” , jak ją tutaj nazywano, przyjęła w marcu 2012 r. Duma Miejska Petersburga. Jej inicjatorem był znany działacz prawosławny Witalij Miłonow, występujący w imieniu klubu „Jedna Rosja”. Podobne ustawy przyjęły także jednostki samorządowe w 9 innych ośrodkach administracyjnych w całej Rosji. Prawdopodobnie w tym roku, takie inicjatywy będą podejmowane przez dalsze samorządy.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się