Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prezent dla lekarza to dar serca

Mam wrażenie, że sprawa doktora G. wstrząsnęła naszym środowiskiem. Sądzę, że korupcji będzie coraz mniej – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik, dyrektor Szpitala 
im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Zdaniem prof. Chazana, prezent dawany lekarzowi to rodzaj „daru serca”, gdyż „pacjent często odczuwa potrzebę, żeby wyrazić swoją radość, i chce się nią podzielić z osobą, która się do tego przyczyniła”.

Profesor uwrażliwia, że są sytuacje, gdy między pacjentem a lekarzem tworzą się osobiste relacje, np. „jeżeli sprawa jest trudna, lekarz kilka, nawet kilkanaście razy spotyka się z pacjentem”.

I choć „indywidualne zaangażowanie w proces leczenia nie jest niczym złym”, to oczywiście „pewnych barier lekarz nie powinien przekraczać” podkreśla prof. Chazan. Natomiast praktyka przyjmowania pieniędzy jako formy wdzięczności jest niedopuszczalna, i prof. Chazan określa to wprost jako łapówkę.

Zdaniem profesora „jest tylko jedno właściwe zachowanie lekarza, gdy pacjent chce mu wręczyć pieniądze: zaproponować mu darowiznę na rzecz szpitala, jeżeli czuje się do tego stopnia usatysfakcjonowany procesem leczenia, że postanowił wyrazić swoją wdzięczność akurat w formie pieniężnej”.

Odnosząc się do sprawy Mirosława G., prof. Chazan uważa, że przyniosła ona „otrzeźwienie, a i pacjenci zrozumieli, że takie zachowanie nie jest w porządku i nie powinno mieć miejsca”.

Dziwią natomiast prof, Chazana reakcje niektórych lekarzy, którzy „więcej uwagi przywiązywali do okoliczności, w jakich Mirosław G. został zatrzymany i przesłuchiwany, niż do istoty sprawy”.

„Zabrakło mi zdecydowanego potępienia korupcji w służbie zdrowia” akcentuje dyrektor Szpitala 
im. Świętej Rodziny w Warszawie. I dodaje: „zagadnienia etyki czy deontologii lekarskiej bardzo rzadko są obecne na sympozjach i kongresach".

Całość na stronie www.rp.pl

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama