Nowy numer 3/2021 Archiwum

Minister zaniepokojony szkolną debatą

Zdaniem francuskiego ministra edukacji dyskusja w szkołach na temat homoseksualizmu może przyczynić się do wzrostu homofobii.

„Nie wydaje mi się na miejscu przenoszenie do szkół debaty o małżeństwach dla wszystkich”. W ten sposób francuski minister edukacji zareagował na niedawny apel sekretariatu ds. nauczania katolickiego przy tamtejszym episkopacie, by szkoły katolickie prezentowały kościelne stanowisko w sprawie małżeństwa i rodziny.
Kontekstem jest pośpieszne wprowadzanie przez socjalistyczny rząd ustawy o tzw. małżeństwach gejowskich, co spowodowało liczne protesty społeczne.

Minister Vincent Peillon nazwał apel rozesłany do kierowników szkół katolickich „błędem”. Zasugerował przy tym, że debata na ten temat w placówkach prywatnych posiadających umowę z państwem naruszy zasadę neutralności światopoglądowej i wolności sumienia. „Zachodzi obawa, że dyskusja, jaka toczy się we francuskim społeczeństwie, może na terenie szkół przełożyć się na zjawiska homofobicznego odrzucenia i stygmatyzacji” – stwierdził minister Peillon. Jego resort również wydał list do kierowników szkół, zachęcając ich do „zwiększonej czujności, aby szkoła nie stała się przedmiotem manipulacji”.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama